Чинний режим ніяк не впливає на президентські вибори, – експерт у Львові

Таку думку висловив політичний експерт Олексій Роговик на засіданні громадського прес-центру «Вибори-2019» у Львівському прес-клубі на тему «Які корективи у перебіг передвиборчої кампанії внесе запроваджений в Україні воєнний стан?».

– Указ Президента про запровадження воєнного стану в Україні не відповідає принципам правової визначеності, – зауважила в ході обговорення правозахисниця Олена Степанова. – Хоча у Львівській області воєнний стан не введено, однак є вірогідність того, що вибори в ОТГ можуть бути скасовані через суд, оскільки в Указі Президента зазначено, що воєнний стан введено в Україні, а не на окремих територіях. 

– "Батьківщина" вважає, що з 2014 року в Україні розпочалася агресія, агресором є Росія, і війна ведеться не з 26 чи 28 листопада 2018 року, а війна ведеться з 2014 року, – нагадав депутат Львівської обласної ради Ярослав Качмарик, який представляє партію ВО "Батьківщина". – Дуже хочеться, щоб воєнний стан призвів до того, що будуть зупинені дипломатичні відносини з Росією. Будуть зупинені комерційні дії і бізнес (з російськими підприємствами – ред.) у тих областях,  де запроваджено воєнний стан. І на рівні Львівської області треба шукати той російський бізнес, а його на Львівщині є багато. І казати: хай він іде геть, як повинно бути під час війни. Воєнний стан не повинен бути таким, яким його бачить Кабінет міністрів і пан Гройсман. Коли він каже, що українці повинні дивитися майже крізь пальці на воєнний стан. Дуже хочеться, що дії 30 днів не зупинили право виборців, зокрема більше 200 тисяч виборців Львівщини чекають виборів в ОТГ. ВО "Батьківщина", підтримуючи введення воєнного стану, вважає, що опозиційні партії у Верховній Раді добилися того результату, який не дав Президенту вплинути на виборчий процес.

– У 2019 році виборча доцільність у якийсь момент може перейти інтереси державності , – зауважив Віталій Ковтун, голова правління ГО "Європейський освітньо-культурний центр". – Воєнний стан – це інструмент. Нас найбільше має турбувати питання використання цього інструменту. Очевидно, на міжнародному рівні це добрий розвиток подій у плані державності. Ті виклики, які стоять перед Україною, потребують максимальних зусиль і ресурсів. І воєнний стан дозволяє концентрувати ці зусилля, зберігати контроль за ситуацією. Виконання воєнного стану залежатиме і від регіональних еліт, від їхньої розважливості і державницької позиції. Ті сили, які ставлять за пріоритет державність, а не політичну доцільність, не повинні повторити досвід наших еліт столітньої давності. Політична риторика зараз мусить бути державницькою. Ситуація в Азовському морі є дуже важливою і є дуже серйозним викликом для України. Тому що зачіпає базові економічні і політичні інтереси Української держави. 

– Як і впродовж останніх 4 років я підтримую введення воєнного стану в Україні як необхідність в умовах російської агресії, – сказав Олексій Роговик, голова ГО “Аналітичний інформаційний центр “Вільний голос”. – Своєю чергою, Турчинов, Порошенко всі ці роки не підтримували введення воєнного стану. Спроба його введення на 60 днів в умовах тотальної недовіри до влади створила підозри про спробу відкласти або зірвати президентські вибори, які юридично мали розпочатися саме 31 грудня, тобто в межах визначених першим проектом рішення про введення воєнного стану. І найгірше, що влада і ми усі могли зробити – це дискредитувати інститут воєнного стану в умовах війни… 

Чинний режим ніяк не впливає на президентські вибори, окрім як привід для політичного піару і змін змісту кампаній. Страх завжди сприяє зростанню рейтингів чинної влади. Також стан скасовує вибори в ОТГ. Єдине, що може вплинути на вибори в чинній редакції воєнного стану – це якщо влада, нарешті, розгорне дії проти антидержавних проросійських партій, рухів та ЗМІ в 10 областях, де запроваджено воєнний стан. Це суттєво змінить ситуацію. 

Архіви