Через події на Сході зросли ризики торгівлі людьми, – експерти

Ситуація на Донбасі збільшує ризики торгівлі людьми як всередині України, так і за її межами.

Про це йшлося 17 жовтня на прес-конференції «Як події на сході України та в Криму позначилися на торгівлі людьми».

Соціальна працівниця, супервайзер західноукраїнського центру «Жіночі перспективи» Олена Кальбус розповіла, що 1 серпня цього року експерти Ради Європи з протидії торгівлі людьми (ГРЕТА) передали звіт-аналіз цього явища в Україні українській владі і закликали її надати свої коментарі з цього приводу.

«Такі коментарі були надані 9 вересня і у них йдеться, що Мінсоцполітики розуміє ризики і загрози, які виникають у зв’язку з проведенням АТО, зокрема, щодо небезпеки збільшення випадків торгівлі людьми як всередині країни, так і за її межами», – зазначила Олена Кальбус.

Голова західноукраїнського центру «Жіночі перспективи» Любов Максимович додала: «Якщо раніше Україну ідентифікували як країну постачання жертв торгівлі людьми, або країну транзиту, то сьогодні говоримо про торгівлю людьми і всередині країни. Особливо нинішні події на Донбасі дають підстави говорити про те, що існує ризик збільшення кількості випадків торгівлі людьми. Загалом ситуацію на Сході дуже важко ідентифікувати, але регіони, в яких ведуться бойові дії, є дуже сприятливими до цього».

Зі слів Олени Кальбус, для мешканців, які залишились у зоні АТО, ризик бути експлуатованим дуже високий. Йдеться про трудову експлуатацію (примус до участі у військових діях: копання окопів, зведення укріплень тощо), також сексуальну експлуатацію жінок.

«Про випадки сексуальної експлуатації офіційно ми зараз не знаємо, адже зафіксувати якісь дані про це вкрай важко, оскільки всі громадські організації покинули регіон, але досвід, наприклад, Югославії говорить про те, що під час локальних військових конфліктів ризик стати жертвою такої експлуатації збільшується в десятки разів», – зауважила супервайзер західноукраїнського центру «Жіночі перспективи».

Любов Максимович додала, що в таких умовах на Донбасі особливо важливо захисти дітей-сиріт. Вона нагадала, що нещодавно Мінсоцполітики видало розпорядження, у якому передбачено заходи для обмеження вивозу дітей з дитбудинків та інтернатів за межі України. Зокрема, з її слів, сьогодні, щоб вивезти із такого закладу дитину, скажімо, на оздоровлення чи відпочинок, недостатньо лише рішення органу місцевої влади. Для цього потрібен спеціальний дозвіл департаменту Мінсоцполітики.

Загалом, зі слів експертів, сьогодні, щоб якомога ширше поінформувати населення про ризики та загрози торгівлі людьми, Мінсоцполітики, а також різні неурядові організації готують спеціальні інформаційні буклети, листівки, відеоролики, повідомлення у ЗМІ. Зокрема, у п’ятьох областях Західної України вже відбулась презентація серії соціальних роликів «Не продавай себе!», спрямованих на привернення уваги до проблеми торгівлі людьми.

«З 2011 року в Україні діє закон з протидії торгівлі людьми, який визначає не лише процедуру ідентифікацій потерпілих, але й надання допомоги їм. Вже ідентифіковано 72 особи, які стали жертвами торгівлі людьми. Шестеро з них – не громадяни України. Отримання статусу жертви такої торгівлі

передбачає надання одноразової матеріальної допомоги, а також реабілітаційної допомоги», – підсумувала Любов Максимович.

Архіви