Сьогодні у Львові відбудеться відзначення 97-річниці Слуцького збройного повстання – Слуцького Збройного Чину або День героїв Білорусі.
Про це сьогодні, 27 листопада, під час прес-конференції на тему: «Які геополітичні наслідки матиме «холодна» війна між Україною та Білоруссю. Історичні паралелі та відзначення Дня Героїв Білорусі у Львові», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив політик Вячеслау Сіучик.
– Ця акція уже стала традиційною. У Львові її святкують з 2011 року, – каже він.
За його словами, акція вже розпочалася вчора зустріччю в бібліотеці львів’ян з поетом Славаміром Адамовічем. Сьогодні вранці патріоти-білоруси вшанували пам’ять героїв Небесної сотні, повстанців та полеглих у зоні АТО.
– У 1920 році прості люди, селяни, боронили свою країну від більшовицької навали, – нагадав Вячеслау Сіучик.
Як наголосила співголова Руху солідарності «Разом» Алєна Талстая, 27 листопада білоруси показали себе не таким народом, який здатен тільки мовчати та терпіти.
– Ми відзначили цю дату напередодні у Білорусі. На жаль, і сьогодні те гасло, під яким відбувалося Слуцьке повстання: «Незалежна Білорусь без москалів, без більшовиків та без польських панів», дійсне й зараз. Нашу акцію офіційно не дозволили. І міліція вимагала, щоби ми прибрали наші стяги. А на активістів накладають штрафи. Тільки мене за останні два місяці оштрафували на суму в понад тисячу доларів за вшанування жертв сталінських репресій. Вячеслау Сіучику загрожує арешт, – розповідає Алєна Талстая.
Поету Славаміру Адамовічу вже довелося відсидіти вісім місяців за свою позицію.
– Зараз у нас діє режим антинародної окупації. Камери там не мають вбиралень. Тільки раз на добу в’язням дозволяють вийти за природною потребою. Я вважаю це способом катуванням, – каже політичний в’язень.
Художник Генадзь Драздоу згадав, що наступного року буде сто років від дня створення Білоруської народної республіки. І цю дату білоруські активісти планують відсвяткувати широко.
А сьогодні, 27 листопада, буде така програма:
15.00 – віче – концерт бардівської пісні біля будівлі Львівської міської ради на площі Ринок, 1.
15.30 – перехід до пам’ятника Шевченкові, виступи учасників.
16.00 – 16.45 – піша хода від пам’ятника Тарасу Шевченку до пам’ятника Степану Бандері за маршрутом: проспект Свободи – вул. Гнатюка – пл. Генерала Григоренка – вул. Листопадового Чину – пл. Святого Юра – вул. Митрополита Андрея – пам’ятник Степану Бандері;
16.45 – 17-10 – покладання квітів, віче біля пам’ятника Степану Бандері.
Мета акції: висловити солідарність білоруському народу в боротьбі за незалежність і демократію.
Довідка
Слуцьке повстання (біл. Слуцкі збройны чын) — збройне повстання проти Радянської влади в районі Слуцька (Білорусь) в листопаді- грудні 1920 року. Приблизно місяць білоруські загони, що складалися, переважно, з місцевих селян, чинили опір радянським військам.
27 листопада 1920 року почалися бої між білоруськими озброєними формуваннями і радянськими військами.
Після хвилі національного відродження в кінці 1980-х років, частина білоруського суспільства 27 листопада відзначає як День Героїв. Офіційна влада Білорусі ігнорує історичне значення антибільшовицького повстання як і все, пов’язане з Білоруською народною республікою.