Архітектори закликали львів’ян не дати спаплюжити пам’ятник Шептицькому

Львівські архітектори закликають громадськість втрутитися у процес обрання проекту пам’ятника митрополитові Андрею Шептицькому та не дати його перетворити на чергову непрофесійну та сумну річ.

Про це 13 грудня на прес-конференції «Що перешкоджає Львову поставити пам’ятник Андрею Шептицькому європейського рівня?» наголосив архітектор Ярослав Климовський. Його думку підтримали також архітектори Семен Цимбалюк та Віра Балаж.

Загалом, вони не погоджуються з місцем розташування майбутнього пам’ятника біля корпусу «Львівської політехніки», а також не погоджуються з результатами конкурсу, де за основу обрали проект покійного архітектора Андрія Коверка. «Конкурс не дав результату, немає підстав для визначення переможців, тому необхідно його продовжити і кінцеве рішення приймати, враховуючи думку громадськості», – наголосив Ярослав Климовський.

Як пояснює архітектор Віра Балаж, до таких питань як будівництво пам’ятників потрібно підходити з усією скрупульозністю. Розуміти, що це не має бути данина моді, а пам’ятник, який має радувати око не одне десятиліття. Велике значення у тому як сприйматиметься пам’ятник, каже Балаж, відіграє його вдале місце розміщення. «Біля входу у Собор св. Юра маємо неоковирний радянський корпус «Львівської політехніки». Так невже на фоні цього бідного фасаду варто ставити пам’ятник? Я категорично проти. Пам’ятник повинен мати перед собою площу, простір, а не стояти на роздоріжжі. Зараз пішла мода на фен -шуй, але це чужа нам ідеологія. Наші предки чітко знали, де можна споруджувати пам’ятник чи собор. І ніхто ніколи на роздоріжжі нічого не будував. Поставити там пам’ятник – це абсолютний нонсенс. Також, врахуймо, що Собор св. Юра є під егідою ЮНЕСКО, тому має особливий статус, і втручатися на територію цього об’єкту і його буферної зони ми також не повинні», – каже вона. Архітектор підтримує рішення конкурсної комісії на спорудження пам’ятнику А. Шептицькому, що був проведений ще у 1992 році. Тоді було затверджено місце під спорудження пам’ятника Митрополиту Андрею Шептицькому у сквері на площі Св. Юра. «Це місце було абсолютно оптимальним і незрозуміло чому зараз міняють погляди на архітектуру і мистецтво», – каже Віра Балаж.

Ще одним каменем спотикання стало рішення конкурсної комісії у 2010 році – взяти за основу пам’ятника Андрею Шептицькому проект покійного архітектора Андрія Коверка. Однак, як каже Віра Балаж, пропонувати скульптури покійних авторів – це моветон. «Проект Коверка був камерним проектом. Комусь доведеться втілювати в натуру його думку і це вже буде моветон. Автор має бути від початку до кінця», – наголосила архітектор.

ЇЇ підтримує колега Семен Цимбалюк. Наголошуючи, що це не лише моветон, а й плагіат. «Я погоджуюся з думкою учасника журі Ореста Скопа, що встановити сьогодні пам’ятник Шептицькому за проектом Андрія Коверка – це те саме, що обрати зараз президентом Михайла Грушевського, – каже архітектор. – Те, що на конкурс не змогли подати достойних проектів, свідчить про певний рівень імпотенції сучасних скульпторів, які роблять речі, несумісні з нашим історичним середовищем».

На думку архітектора Я.Климовського, образ митрополита Шептицького слід втілювати таким, що піднімав би народ з колін. Він навіть розробив власні ескізи, які виставив в Меморіальному музеї «Тюрма на Лонцького». Його обурив вислів головного архітектора Львова про те, що революційні проекти пам’ятників дороговартісні і потребують великих затрат. «Виходить, що скільки грошей маємо, такий ми споруджуємо пам’ятник. Тоді не беріться за це як не маєте грошей. Маєте ще багато поетів, письменників – встановлюйте їм пам’ятники. А митрополит Шептицький – велет духу і достойний гідного вшанування», – наголосив Климовський.

Архіви