Двох програм, ухвалених наприкінці 2022 року, замало.
У Львівській територіальній громаді зареєстровано 107 500 внутрішньо переміщених осіб. За отриманням послуг до ЦНАПів з-поміж ВПО звернулися 36 тисяч осіб. Частіше за послугами звертаються жінки. Про це розповіла координаторка програми “Єднання заради дії” Оксана Яковець, презентуючи масштабне дослідження локальних політик і програм, яке ілюструє залученість ВПО в життя громад, зокрема, Львівської територіальної громади. Про це повідомляє Dailylviv.com.
У Львівській територіальній громаді внутрішньо переміщені особи долучені до участі у кількох місцевих соціальних програмах.
Зокрема:
– Комплексній програмі підтримки учасників антитерористичної операції/ООС та членів їхніх сімей, постраждалих учасників Революції Гідності та членів їхніх сімей, членів сімей Героїв Небесної Сотні та деяких інших осіб — мешканців Львівської міської територіальної громади;
– Програмі соціального захисту дітей, які хворіють на рідкісні (орфанні) захворювання;
– Програмі безоплатного харчування дітей та учнів у закладах освіти Львівської міської територіальної громади на 2023 рік;
– Положення про надання щомісячної доплати до пенсії особам, реабілітованим відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» – мешканцям Львівської міської територіальної громади;
– Рішення “Про впровадження ідентифікаційної картки львів’янина – учасника антитерористичної операції”.
Наприкінці 2022 року були затверджені місцеві програми, спрямовані в тому числі й на підтримку внутрішньо переміщених осіб:
– Програма відшкодування витрат на поховання внутрішньо переміщених осіб, які померли на території Львівської міської територіальної громади та не досягли пенсійного віку на момент смерті, не працювали, не перебували на службі, не зареєстровані в Державному центрі зайнятості як безробітні, затверджена ухвалою Львівської міської ради від 06.12.2022 No2650;
– Програма сприяння розвитку підприємництва у Львівській міській територіальній громаді на 2023-2025 роки, затверджена ухвалою Львівської міської ради від 06.12.2022 №2591, містить заходи, спрямовані на підтримку ВПО.
Крім цього, автори дослідження висловили низку рекомендацій для активнішої допомоги ВПО у Львівській міській територіальній громаді.
Задля реалізації внутрішньо переміщеними особами, які перебувають на обліку в Львівській міській територіальній громаді, права на безпосередню участь у місцевому самоврядуванні рекомендовано внести відповідні зміни до Статуту територіальної громади міста Львова, затвердженим ухвалою Львівської міської ради від 07.12.2017 №2667.
З метою усунення перешкод для отримання пільг і допомог внутрішньо переміщеним особам, які перебувають на обліку в Львівській міській територіальній громаді, необхідно внести зміни до нормативно-правових актів, що визначають порядок надання пільг і допомог окремим категоріям населення Львівській міської територіальної громади, зокрема до:
– Комплексної програми соціальної підтримки окремих категорій громадян Львівської міської територіальної громади;
– Положення про надання одноразової матеріальної допомоги на виконання депутатських повноважень для мешканців Львівської міської територіальної громади.
Оксана Яковець, координаторка програми “Єднання заради дії”