На запитання відповідає медіаюрист проєктів Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО
«Як друкованому або інтернет-ЗМІ у законний спосіб (щоб не було претензій від податкових органів) можна отримувати плату за розміщення реклами у випадку, коли надходжень від реклами небагато, вони нестабільні і, відповідно, засновнику ЗМІ недоцільно реєструватися фізичною особою-підприємцем? В одному випадку йдеться про вебсайт, не зареєстрований як ЗМІ. В іншому – про друковане ЗМІ, засновником якого виступає фізична особа».
– З вашого питання вбачається бажання здійснювати підприємницьку діяльність фізичною особою без реєстрації підприємцем і уникнути оподаткування. Бо це буде господарська діяльність, яку ви будете здійснювати безпосередньо, систематично та отримувати дохід від розміщення реклами. На жаль, в цьому випадку законного способу не платити податки чинне законодавство не передбачило, зате передбачило відповідальність.
Фізичні особи, які здійснюють підприємницьку діяльність без державної реєстрації, несуть наступну відповідальність згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення та Податковим кодексом України:
– за ст.164 КУпАП – провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб’єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов’язковість подання такого повідомлення передбачена законом – штраф від однієї тисячі до двох тисяч НМДГ (від 17 000 до 34 000 грн.) з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої;
– дії, передбачені частиною першою ст. 164 КУпАП, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке саме правопорушення, або пов’язані з отриманням доходу у великих розмірах (понад 17 000 грн.) – штраф від двох до п’яти тисяч НМДГ( від 34 000 до 85 000 грн.) з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення.
– за діяльність без державної реєстрації як ФОП або провадження незалежної професійної діяльності без взяття на податковий облік – штраф у розмірі 340 грн. (п.117.1 ст.117 ПКУ);
– за неподання податкової звітності за періоди здійснення такої діяльності – штраф 340 грн. за кожне таке неподання або несвоєчасне подання (п.120.1 ст.120 ПКУ);
– якщо за результатами перевірки контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов’язання за відповідні звітні періоди – штраф в розмірі 25% суми визначеного податкового зобов’язання, незалежно від того, сплачувала така особа податок чи ні (ст.123 ПКУ);
Для фізичної особи видання газети не завше є підприємницькою діяльністю. Така діяльність не буде підприємницькою за умови, якщо фізична особа одночасно є не тільки засновником, а також редакцією, видавцем, розповсюджувачем (ці функції можуть виконуватися й іншими фізособами на безоплатних засадах), а також якщо видання розповсюджує безкоштовно. Отримання ж такою фізичною особою коштів за друковане видання або за розміщення реклами буде підприємницькою діяльністю. Аналогічна ситуація і з діяльністю фізичної особи інтернет ЗМІ.
Консультації надаються в рамках виконання проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.
Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – [email protected]