На запитання відповідає медіаюрист проектів Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО. «Роз’ясніть, будь-ласка, ситуацію. Заступник редактора працює у нас за сумісництвом, зараз вона хворіє, чи повинні ми оплачувати лікарняний?».
– Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» передбачає право на матеріальне забезпечення за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, яке виникає з настанням страхового випадку в період роботи. При роботі за сумісництвом працівники, як застраховані особи, мають такі ж права на виплату.
Сумісники, відповідно до частини першої статті 20 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», мають право на наступні види матеріального забезпечення та соціальних послуг за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності:
допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною);
допомога по вагітності та пологах;
допомога на поховання (крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві);
оплата лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм.
Для отримання виплати за лікарняним сумісник повинен надати бухгалтерії вашої редакції:
– копію листка непрацездатності, засвідчену підписом керівника й печаткою за основним місцем роботи;
– довідку про середню заробітну плату з основного місця роботи;
– відомості про страховий стаж за формою ОК-7 (якщо редакція не може отримати таку довідку самостійно);
– копію документу, який надає право на пільгу щодо надання допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 % середньої зарплати (за наявності).
На сьогоднішній день діє електронний реєстр лікарняних листів, тож зареєстрований роботодавець може подивитися в ньому інформацію за листками непрацездатності своїх співробітників, а також сформувати заявку-розрахунок за лікарняним (https://www.pfu.gov.ua/pl/195240-elektronnyj-reyestr-lystkiv-nepratsezdatnosti-novyj-servis-vid-pfu/ ).
Для призначення виплати треба керуватися порядком обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1266 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 р. № 439), листом Фонду соціального страхування України N 5.2-28-1155 від 08.11.2017 р. “Щодо застосування норм статей 19 та 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.
Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.
Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – [email protected]