Так заявив 25 вересня під час засідання Львівського пресклубу на тему «Головні порушення законодавства у новій Верховній Раді: політична доцільність чи правовий безкрай?» аналітик ГМ «Опора» Тарас Радь.
-За три тижні роботи нової Верховної Ради не можна зробити висновок – системна це політика, свідома чи ні. Я би просто констатував, що є процедурні порушення і порушення регламенту, – уточнив аналітик.
За його словами, монопартійна більшість – це не лише великі можливості, але й велика відповідальність. Таку відповідальність мала тільки Комуністична партія у Верховній Раді першого скликання. Але в неї було менше голосів, ніж нині має партія “Слуга народу”.
Тарас Радь передбачає для “Слуги народу” великі репутаційні втрати, які будуть через помилки.
– А помилки будуть завжди, бо всі ми працюємо і без роботи немає помилок,- каже аналітик.
Він вважає, що така велика увага суспільства до цієї проблеми пов’язана з неспіввимірністю суспільних очікуваннь , які сформувалися в результаті виборчої кампанії: було дуже багато обіцянок, зобов’язань, з певною негативною практикою українського парламентаризму, яка має давню історію.
– Коли ми говоримо про порушення регламенту – це не є винахід Верховної Ради цього скликання. Це було і у Верховних Радах попередніх скликань.
Отже шукати рішення, на думку аналітика, треба в правовому полі, а не покладатися на волюнтаристські заяви на кшталт: ми ліпші, ніж інші.
– Нам треба шукати правові інструменти і механізми з відповідними санкціями, які могли би присікати негативні практики парламентаризму, – каже Тарас Радь.
Він проналізував головні причини порушень і запропонував можливі варіанти їхніх вирішень.
– Дуже часто порушення регламенту є усвідомленим і йдуть на це заради іншої благої мети. З ідеалістичної точки зору будь-яке порушення регламенту, а це є закон – неприйнятне. Другою проблемою порушення регламенту є правовий нігілізм. І більшість політиків, в принципі, допускають можливість певних порушень з метою досягнення певних цілей. Але це – слизький шлях. Нині зробили дрібне порушення, а за ним піде суцільне потурання. Якщо ми говоримо про кнопкодавство, то тут можна впроваджувати систему “Рада-3”, сенсорну кнопку, яка унеможливлює голосування іншої особи. Можемо запроваджувати форми політичної відповідальності депутатів за порушення обов’язку особистого голосування. Форми покаранння – аж до позбавлення депутатського мандата. Але треба продумати механізм його імплементації, – сказав аналітик ГМ “Опора”.
Тарас Радь також вмотивував, чому він проти штрафних санкцій щодо депутатів.
– Я – не прихильник ідеї матеріального стягнення з депутата. У таких випадках – це форма легалізації правопорушення через сплату матеріальної повинності,- пояснив Тарас Радь.
Довідка
Засідання відбулося в рамках проекту “Інтерактивні відеодебати, відеодискусії і відеомарафон суб’єктів виборчого процесу з дотриманням гендерного паритету”.
Проект підтримує «Медійна програма в Україні», яку виконує міжнародна неурядова організація “Internews” за сприяння Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).