Недовиплачений аванс може коштувати працедавцю три або 10 мінімалок, – експерт

Якщо бухгалтер виплатив менший аванс, ніж заробив працівник, то на підприємство можуть накласти штраф. Ось тільки суми штрафів, якими пропонують покарати порушника Мінсоцполітики та Державна служба України з питань праці, мають суттєву різницю.

Про це сьогодні, 10 травня, під час відеопрограми «Бухгалтерська правда»-5-2018, яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила директорка компанії «Академія професійного бухгалтера» Людмила Шахно. 

– Згідно зі статтею 115 Кодексу законів про працю, величина заробітної плати за першу половину місяця не може бути меншою, ніж оплата за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника. Тобто, якщо я пропрацювала певний проміжок часу, мені дають плату. І ця плата не може бути меншою, ніж я фактично відпрацювала. До прикладу, якщо я заробила дві тисячі гривень, а мені виплатили 1900, то це вже вважається порушенням, – пояснює Людмила Шахно. 

За таке порушення передбачені штрафні санкції. І Мінсоцполітики у своєму листі від 16 березня 2018 року № 118/0/22-18 посилається на абзац 3 частину 2 статті 265 КЗпП та вимагає накласти на підприємство штраф у трикратному розмірі мінімальної зарплати, запровадженої законом на момент виявлення порушення, як за виплату зарплати не в повному обсязі. 

– Тобто за недоплачені сто гривень штраф складатиме тричі по 3723 гривні, 11 тисяч 169 гривень, – підраховує Людмила Шахно. 

Натомість Державна служба України з питань праці  у своєму листі від 3 квітня 2018 року № 254/4/4.1-ДП-18 трактує це як недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці, відповідно до абзацу 4 частини 2 статті 265 КЗпП, та вимагає покарати порушника-підприємство штрафом у десятикратному розмірі мінімальної зарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення. У підсумку – понад 37 тисяч гривень штрафу за кожного працівника. 

– Перевіряти правильність виплати авансу буде Держпраці. Отже, вона накладатиме штрафи, відповідно до свого бачення, – наголошує Олексій Яновський, засновник групи компаній “Західна консалтингова група”, “Яновський і партнери”, “Збережені активи”, “Академія професійного бухгалтера”, адвокат. – Тож якщо підприємство потрапить під штрафні санкції, то питання про сплату трьох мінімальних зарплат чи десяти ліпше вирішувати в суді. Тим більше, що заробітну плату за результатами місяця працівник отримує в повному обсязі. 

Така порада, на думку Олексія Яновського, слушна, доки владні органи офіційно не з’ясують, яка ж із двох нинішніх пропозицій більше законна.

Архіви