Сьогодні у Львівській області може мешкати близько 4500 ВІЛ-позитивних осіб. Але під медичним наглядом перебуває тільки 3040. Інших – ще не виявили.
Про це сьогодні, 13 травня, під час прес-конференції на тему: «Безпечна кров. До Всесвітнього дня пам’яті людей, які померли від СНІДу», яка відбулася у Львівському прес-клубі, заявив заступник головного лікаря комунального закладу «Львівський обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом» Андрій Сороколіт.
За його словами, тільки цього року лікарі зареєстрували 104 нових хворих на ВІЛ-СНІД. А за такий же період минулого року було 74 випадки.
– Тільки за перший квартал відбулося зростання на 32 відсотки, – порахував він.
Лідерами сумної статистика у Львівській області є Червоноград вкупі зі Гірником та Соснівкою , тут є 304 хворих. Потім йде Борислав – 290 пацієнтів, Львів – 180, Дрогобич – 152 та Стрий – 168.
– Також ці міста є «лідерами» зі захворювання гепатитом С та вживання ін’єкційних наркотиків, – констатує Андрій Сороколіт.
Лікар-епідеміолог нагадав, що СНІД є невиліковним.
– Епідемія продовжує поширювати. Не такими темпами, як 5-7 років тому, але все одно поширюється. І це захворювання є невиліковним, рано чи пізно воно призводить до інвалідності. А потім і до смерті, – каже він.
За його словами, перше місце у захворюванні на СНІД посідає Російська Федерація, а друге – Україна.
– Якщо говорити про шляхи передачі, то в Російській Федерації це – споживачі ін’єкційних наркотиків. Натомість в Україні шлях передачі – статеві гетеросексульні зв’язки. Це складає вже майже 65 відсотків від усіх вперше виявлених ВІЛ-інфікованих, – підбиває підсумки Андрій Сороколіт.
Найбільше турбує лікаря те, що 60 відсотків пацієнтів, у яких вперше виявлено захворювання, перебували в 3-4 стадії хвороби, тобто вже мають СНІД.
– Прихований період інфекції в середньому триває 8-10 років. А людина звертається до нас уже тоді, коли хвороба збиває її з ніг. Також таке безпечне ставлення носія вірусу до лікування, є однією з причин, що ВІЛ-інфекція продовжує поширюватися, – каже він.
За словами керівника ЛОВ ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» Дмитра Тигача, особи, які приймають антиретровірусну терапію, не передають вірус і їхня кров стає безпечною для інших людей. При цьому він продемонстрував в пробірках кров таких хворих. Проте не всі, хто потребує цього, отримують лікування.
– За 30 років в Україні померло понад сорок тисяч осіб. У Львівській області – 678, з них семеро дітей, – каже громадський активіст.
Він зауважив, що немає достатньо ліків. А держава не хоче брати на себе відповідальність за закупівлю препаратів. – На сьогодні у Львівській області навіть немає швидких тестів для визначення ВІЛ-СНІДу. Тестування треба проходити шляхом ІФА та через обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом, – розповідає Дмитро Тигач.
Довідка
За даними ЛОЦ СНІДу, станом на 1 квітня 2016 року у Львівській області під медичним наглядом перебуває 3040 ВІЛ-позитивних осіб, з них 938 – в стадії СНІДу. В тому числі – 2789 дорослих. 251 дитина народжена від ВІЛ-позитивних матерів та 48 дітей – з підтвердженим діагнозом.
АРВ-терапію отримує 1436 осіб. Тільки цього року кількість нових осіб, які почали отримувати терапію, – 490 осіб.