Облгази перебрали на себе державні функції. Вони витіснили з ринку будівництва газових мереж підприємства, які цим займалися, забирають у власність мережі, які збудували споживачі, монополізували право видання технічних умов, які неможливо оскаржити чи перевірити.
Про йшлося сьогодні, 3 листопада, під час прес-конференції на тему: «Будівництво газових мереж: як не допустити монополізації ринку? Пропозиції з вирішення цієї проблеми», яка відбулася у Львівському прес-клубі.
За словами директора експертно-дорадчого центру «Правова аналітика» Мар’яни Булгакової, кілька років тому підприємці Львівщини зіткнулися з проблемою витіснення їх з ринку будівництва газових мереж.
– Приймалися підзаконні нормативно-правові акти, які наділяли додатковими антиконкурентними повноваженнями облгази із вибору будівельників газорозподільної системи України. Сотні ліцензованих суб’єктів були на межі банкрутства через те, що їхнє право на підприємницьку діяльність було порушено, – каже вона.
Проаналізувавши ситуацію в країні, експерти не бачили іншого варіанту вирішення проблеми, ніж змінити законодавство та розробити інше, яке би захищало інтереси малого та середнього бізнесу.
– Облгази є монопольними підприємствами, але ця монополія не пов’язана з будівництвами газовими мереж. Така ситуація є по всій Україні, і підприємці намагаються боротися з цим хто як може, – каже Мар’яна Булгакова.
За її словами, до закону вдалося внести зміни, які забороняють облгазам монопольно вибирати виконавців робіт у системі будівництва газових мереж. Але з’явилася нова перешкода.
– Відповідно до закону, передбачено розроблення кодексів газорозподільних систем. Але в проектах цих кодексів є знову проблеми, які поставлять під загрозу діяльність малого та середнього бізнесу. Є загроза, що будуть прийняті кодекси газорозподільних систем, які будуть створювати передумови для зловживань і для знищення будівництва на ринку газових мереж, – каже вона.
Наразі активісти намагаються вплинути на розробників кодексу. Але якщо це не вдасться, то звернуться до суду.
Голова ГО «Газовики Львівщини» Олег Тимо нагадав, що всі газові мережі в Україні збудовано коштом держави, отже їхнім власником є держава. А облгази спромоглися, хіба, власним коштом поставити газові лічильники.
– Монополізація ринку з будівництва газових мереж стала можливою саме через брак інформації. З вуст монополістів, а саме, в нашому випадку – ПАТ "Львівгаз", інформація подається однобоко, висуваються вимоги замовникам, що суперечать чинному законодавству, нав’язують послуги, які не властиві "Львівгазу", – каже він.
Його підтримує і генеральний директор галузевого концерну «Укргазифікація» (Київ) Валерій Якимчук.
– Раніше будівельні організації, які спеціалізуються на газових мережах, входили до складу облгазів. Потім вони відділилися. І все було нормально. Підприємства будували, передавали в експлуатацію облгазам, облгази експлуатували. І не було ніяких суперечок. Доти, поки не почали приватизовуватися облгази, – каже він.
А ось як облгази почали приватизовувати, то вони почали виконувати окремі державні функції. Наприклад, видавати технічні умови.
– При цьому, вони видають так, що їх оскаржити чи перевірити – неможливо. З одного боку, облгаз – це приватна структура, а з іншого – вона видає технічні умови на державні мережі. А чи правильно, чи не правильно видає, то перевірити неможливо. До речі, щодо електричних технічних умов, то ви можете їх оскаржити чи попросити, щоби їх перевірили. А ось за облгазами ніякого контролю не створено. І не завжди інтереси держави і приватної організації збігаються, – каже Валерій Якимчук.
Також, за його словами, облгази поставили поза законом 350 будівельних підприємств.
– Вони (облгази) протягнули зміни в закон, де було записано: «виконує роботи тільки облгаз». І відразу поза законом опинилися організації, які мають висококласних спеціалістів, високотехнічне обладнання та досвід. А це – 350 підприємств. Ми звернулися до прокуратури зі скаргами на порушення, – каже газовий будівельник.
Також, за його словами, у вищезгаданий кодекс монополісти спробували запровадити норму, за якою тільки облгази визначають який газовий лічильник можна встановлювати, а який – ні.
– Або ж, що всі мережі переходять у власність облгазу. Тобто я в якомусь селі побудував мережі, то мені скажуть: «Молодець, що побудував за свої кошти, дякуємо, а тепер ці мережі – наші», – каже він.
Словом, за його словами, у кодексі газорозподільних систем є дуже багато недолугостей, які на руку газовикам-монополістам.
Натомість заступник голови правління з комерційної діяльності та обслуговування клієнтів ПАТ «Львівгаз» Станіслав Улан повідомив, що з 1 листопада 2015 року на підприємстві ліквідовано службу, яка займалася монтажними роботами.
– З 1.11.2015 «Львівгаз» не займається монтажними роботами. Займається тільки експлуатацією мереж. Комерційна діяльність підприємства ліквідована і люди звільнені, – каже він.
Зараз «Львівгаз» займається тільки постачанням газу мешканцям.
– Ми підтверджуємо, що мережі належать державі, а ми їх експлуатуємо, – каже Станіслав Улан.
Також присутній на прес-конференції голова відділення Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Андрій Басараба зауважив, що «Львівгаз» намагається йти назустріч споживачам.
– Багато питань щодо роботи «Львівгазу» вирішувалися на стадії звернення до нас. Він ледь не єдиний монополіст в області, який, незважаючи на численну кількість порушень, ще до ходу розгляду питання нашими працівниками, намагається вирішити його із заявниками, – каже він.
Тому Андрій Басараба закликає мешканців скаржитися на «Львівгаз» в Антимонопольний комітет, мовляв, так швидше вдасться вирішити питання, які не вирішували місяцями.