ПУ та «Опозиційний блок» зможуть «годуватися» з державного бюджету як партії, що подолали виборчий бар’єр під час останніх виборів, хоча вони працюють на розвал України. Такі тези закладені у новому проекті закону «Про політичні партії».
Ця думка прозвучала сьогодні, 5 червня, під час дискусії у Львівському прес-клубі на тему: «Реформи фінансування політичних партій та виборчих кампаній в Україні».
Радник з юридичних питань Міжнародної фундації виборчих систем Денис Ковриженко, який представляв проект закону, зауважив, що коли він вступить в дію, тобто з січня 2017 року, всі партії, які подолали 3%-ий бар’єр під час минулих виборів, матимуть право на державне фінансування. А це означає, що навіть комуністи отримуватимуть гроші з держбюджету на розвиток своєї партії.
-Це буде щорічне державне фінансування. Воно становить певну суму – 0,01% від розміру мінімальної зарплати, майже 12 гривень, помножених на кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на останніх виборах на момент закінчення виборів. Це орієнтовно – 400 мільйонів гривень. На ці гроші можуть претендувати партії, які отримали підтримку в 3% від своїх виборців, – каже Денис Ковриженко.
За його словами, в рамках цієї суми є нюанси: якщо партія висунула третину кандидатів жінок у списках, то вона претендує на десяту частину всього цього обсягу, який ділиться між партіями, що виконали цю умову, порівну. Якщо ніхто не висував, то ця десята частина нікуди не йде. Якщо така партія – одна, то вона забирає всі ці кошти.
– Це щорічне фінансування не може перераховуватися у виборчий фонд. Суть полягає в тому, що держава має стимулювати якусь діяльність поза виборами, а не дозволяти партіям акумульовувати ці кошти і потім використати їх під час виборчої кампанії. Ці кошти обертаються на спеціальному відкритому рахунку і до нього більше ніяких коштів не зараховують, – каже він.
Також партіям будуть відшкодовувати витрати на передвиборчу агітацію.
– Це не нова річ, вона застосовувалася у 2006 і 2007 роках і обмеження тоді було в розмірі фактичних витрат, але не більше ста мінімальний зарплат.
За нинішніми мірками це вкладається в розмір видатків, які здійснюють партії на виборах. У нас Партія регіонів свого часу і Батьківщина вклалися в 120 млн згідно з офіційними звітами, – каже Денис Ковриженко.
За його словами, припиняють державне фінансування у випадку нецільового використання коштів, якщо двічі не подали фінансовий партійний звіт з використання коштів.
Якщо партія рік ці гроші не використала, то вона повертає їх у держбюджет.