51% українців голосувати б за конкретні прізвища на виборах

Проект закону «Про вибори до Верховної Ради України», запропонований Міністерством юстиції України навесні цього року, повертає Україну по суті до тієї виборчої системи, яка діяла у 1998 році, 2002 році.

Про це 3 жовтня під час прес-конференції у Львові заявив директор по Європі і Азії Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), яка надала свої офіційні висновки проекту закону, Гевін Уейс.

За його словами, 225 депутатів пропонується вибирати в одномандатних округах, а 225 – за загальнонаціональними закритими списками за пропорційного представництва.

Г.Уейс прокоментував основні нововведення, закладені у законопроекті. «Зокрема пропонується підвищити прохідний бар’єр для політичних партій з 3% до 5% та забороняється балотуватися блокам. Також скасовується можливість для виборців голосувати «Проти всіх». Можна реалістично очікувати, що лише від 5 до 7 партій будуть представлені у парламенті.

Разом із цим директор Центру прикладних досліджень IFES ім. Ф.Кліфтона Уайта Ракеш Шарма повідомив, що за результатами проведеного у липні 2011 року соціологічного дослідження, такі зміни, попри низьку поінформованість виборців, не відповідають їхнім запитам.

Так 51% опитаних громадян у всій країні хотіли б мати систему прямого голосування за депутатів Верховної Ради. 24% подобається змішана система, а 6% – голосування за партійними списками.

Разом із цим у Західній Україні окреслена тенденція є ще більш сильною. 61% опитаних хотіла б мати систему прямого голосування за депутатів ВРУ, 16% надають перевагу змішаній виборчій системі, і лише 5% – голосуванню за партійними списками.

Зазначимо, що соціологічним дослідженням було охоплено 1515 респондентів по всій Україні. Припустима похибка дослідження – 2,52%.

Архіви