2 грудня 2009 року відбулося засідання Прес-клубу на тему: «Чому в Україні немає державної програми допомоги дітям з аутизмом? Якою вона повинна бути?» Його учасники – представники громадських структур розповіли про стан допомоги аутичним дітям в Україні та запропонували рецепти вирішення проблеми. Для ілюстрації ситуації із захворюванням дітей на аутизм, у рамках засідання відбулася прем’єра документального фільму «З відкритим серцем» створеного Клубом підприємців Львівської області про діяльність Благодійного фонду «Львівський центр підтримки осіб із загальними розладами розвитку «Відкрите серце».
Благодійний фонд «Львівський центр підтримки осіб із загальними розладами розвитку “Відкрите серце” допомагає людям із аутизмом, сім’ям, в яких вони проживають, і громадянам, котрі утримують таких осіб. Зокрема, фонд працює з сім’ями, де є діти хворі на аутизм.
Аутизм – це порушення в психічному розвитку дитини, основним проявом якого є аномальне функціонування в трьох таких сферах: соціальна взаємодія, комунікація, поведінка. Крім цих специфічних діагностичних ознак, часто наявні інші – неспецифічні проблеми: розлади мовлення, страхи (фобії), порушення сну і харчової поведінки, спалахи гніву й агресивність (зокрема і спрямована на себе). Аутизм перебуває на четвертому місті серед різних видів хронічної нервово-психічної патології у дітей, після розумової відсталості, епілепсії та дитячого церебрального паралічу.
У Львівській області зареєстровано 80 хворих на аутизм. Така мала кількість хворих зумовлена неправильною діагностикою. Аутизм сьогодні є дуже гострою медичною, психолого-педагогічною та соціальною проблемою, оскільки поширення аутичних розладів розвитку становить, за різними джерелами, від 6-17 до 57 випадків на 10 000 дитячого населення. Досвід показує, що за своєчасної правильної корекційної роботи, 60% аутичних дітей отримують можливість навчатися за програмою масової школи, 30% – за допоміжною програмою, майже всі діти досягають рівня соціалізації, необхідного для життя в суспільстві. У випадках, коли корекція не проводиться, тільки 2-3% аутичних дітей можуть навчатися в системі освіти, решта так і не досягає необхідного рівня інтелекту та соціалізації. Оскільки в Україні досвід спеціальної освіти дітей з аутизмом практично відсутній, фахівці користуються досвідом таких країн, як США, Канада, Німеччина, Польща, Росія, Білорусія. Хоча ця практика недостатньо вивчена і проаналізована, вона дає впевненість у можливості досягнути позитивних результатів у роботі з аутичними дітьми в Україні.
Система допомоги особам із аутизмом в Україні лише почала формуватися, що започатковує реалізацію конституційного права дітей з аутизмом на освіту та розвиток, враховуючи їхні можливості.
Зокрема, спеціалісти-волонтери благодійного фонду «Львівський центр підтримки осіб із загальними розладами розвитку «Відкрите серце» розробили комплексну програму допомоги дітям з аутизмом. Якщо захворювання вчасно діагностовано, то за умови правильного лікування і відповідного психологічного супроводу, значна частина дітей може бути успішно соціалізована і перебувати в оточенні здорових дітей, навіть – навчатися у загальноосвітніх школах. Але для цього потрібні кошти, яких ані держава, ані місцева влада не надає.
Добре, що наше суспільство не таке «хворе», як владна «еліта», і існують люди, котрі об’єднуючись у різні громадські організації, здійснюють допомогу за власні кошти.
Клуб підприємців Львівської області, що діє в складі Львівського міського осередку ВГО «Фронт Змін», намагається привернути увагу органів місцевої влади та громадських організацій, котрі могли би надавати системну, а не спорадичну допомогу цьому фонду. Для досягнення цієї мети, члени робочої групи Клубу створили документальний фільм про роботу благодійного фонду «Відкрите серце», текст до якого озвучив народний артист України Федір Стригун. Це фільм про доброту і чуйність, про тепло і турботу, про душевні муки і важку щоденну працю над собою, про непомітний, але подвижницький героїзм людей. Також в процесі створення сьогодні перебуває інтернет-сторінка Фонду (www.openheart.lviv.ua), а до свята Св. Миколая, 19 грудня 2009 року, заплановано відремонтувати навчальну кімнату для дітей з аутизмом.
На думку авторів проекту – Ярослава Музичка та Андрія Якиміва, такі заходи дозволять привернути увагу львівської громади до нагальних потреб не тільки Благодійного Фонду «Відкрите серце», де діти займаються на холодній, з вилущеною плиткою підлозі, а й до багатьох інших громадських організацій, завдяки яким діти і дорослі, хворі різними недугами, можуть реабілітовуватися.