80% кафе, барів та ресторанів м. Львова дотримуються заборони куріння у приміщеннях

17 березня у Прес-клубі відбувся круглий стіл “Презентація моніторингу кафе, барів та ресторанів м. Львова щодо дотримання Закону про заборону куріння”.

Участь у круглому столі взяли:

  • Олег Слабоспицький – координатор всеукраїнської кампанії “Молодь вільна від куріння”;
  • Дмитро Купира – виконавчий директор ГО “Центр громадянського представництва “Життя”;
  • Ольга Брезецька – заступниця генерального директора ДУ “Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ”;
  • Мар’яна Служинська – директорка КНП ЛОР “Львівський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики”;
  • Олександра Штибель – начальниця відділу контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного контролю Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області;
  • Назарій Колачинський – заступник начальника управління охорони здоров’я Львівської міської ради;
  • Ірина Коренькова – заступниця начальника відділу моніторингу надання медичних послуг управління охорони здоров’я Львівської міської ради
  • Ольга Романишин – генеральна директорка КНП “Центр здоров‘я та медичної статистики м. Львова”;
  • Богдана Пилипчук – регіональна координаторка всеукраїнської кампанії “Молодь вільна від куріння” у м. Львів;
  • Богдан Талатура – голова молодіжної ради при Львівській ОВА.

З 11 липня 2022 року в Україні було оновлене чинне антитютюнове законодавство – до заборони куріння тютюнових виробів, електронних сигарет та кальянів (норма ця вже діяла з 2012 р.) додані також і пристрої для нагрівання тютюнових виробів. Як показують соціологічні дослідження, 86% українців підтримують подальше  розширення вільних від куріння зон.

Під час круглого столу були презентовані результати всеукраїнського громадського моніторингу, проведеного всеукраїнською кампанією “Молодь вільна від куріння” у партнерстві з центром громадянського представництва “Життя”. Моніторинг відбувся протягом вересня-грудня 2022 р. у 5 містах України (Києві, Львові, Тернополі, Дніпрі, Одесі). Волонтери перевірили на дотримання антитютюнового законодавства 320 закладів ресторанного господарства, зокрема 50 закладів у Львові.

Результати моніторингу показали, що загалом по Україні 80% кафе, барів та ресторанів дотримуються заборони куріння усіх видів тютюнових виробів, використання пристроїв для нагрівання та кальянів всередині своїх приміщень. Для порівняння у Львові цей показник складає також 80%.

Під час порушень найчастіше по Україні заклади дозволяють курити: кальян (88%), сигарети для нагрівання (44%), електронні сигарети (27%), класичні сигарети (9%). У Львові в усіх закладах-порушниках було зафіксовано куріння саме кальяну (100%).

Згідно із законодавством усі заклади ресторанного господарства мають розмістити у своєму приміщенні інформаційне повідомлення про заборону куріння згідно із встановленими вимогами. По Україні у 64% закладів таке інформаційне повідомлення взагалі відсутнє, 21% закладів розмістили його дотримуючись усіх вимог, а 15% мають повідомлення, але воно не відповідає вимогам Закону. У Львові абсолютна більшість кафе, барів та ресторанів взагалі не мають інформаційного повідомлення (60%), у деяких закладах воно присутнє і відповідає Закону (22%), а деякі розмістили його, але не згідно вимогам Закону (18%).

«Статистика щодо категорій закладів, де дозволено курити, переважно, ідентична – найбільше порушують законодавство бари. Далі ідуть ресторани та кафе. Щодо виробів, які курять у закладах-порушниках однозначним лідером є кальян та тютюн для кальяну», – зазначив координатор всеукраїнської кампанії “Молодь вільна від куріння” Олег Слабоспицький.

«Наразі хтось може подумати, що такі перевірки та моніторинги не на часі. Але хочеться сказати, що громадськість має слідкувати за виконанням норм Закону та тримати це на контролі», – зазначила регіональна координаторка всеукраїнської кампанії “Молодь вільна від куріння” у м. Львів Богдана Пилипчук.

«Раніше ми долучали молодь до заходів проти нікотину і тютюну. Це були учні 9-11 класів. Ми проводили інформаційні кампанії, проводили вебінари, створили серію постерів, які розміщували у школах. Ефективність цих заходів була підтверджена, була зміна ставлення молоді до куріння. Зараз ми обрали ще 10 шкіл і будемо продовжувати цю інформаційну діяльність», – заступниця генерального директора ДУ “Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ” Ольга Брезецька.

«На базі нашого центру працює тренінговий центр. Основним напрямком є тренінги із запобігання неінфекційних захворювань. І тютюнопаління є причиною багатьох неінфекційних захворювань. Два тижні тому ми завершили тренінг для психологів з питань запобігання алкогольній залежності. І аналогічні курси плануємо щодо паління», – директорка КНП ЛОР “Львівський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики” Мар’яна Служинська.

«Ми проводили перевірки за скаргами щодо паління. Деякі суб’єкти сплатили штрафи і визнали своє порушення. Але є і ті, хто до кінця буде відстоювати свою позицію і стверджувати, що вони праві. Є у нас нюанси, ми над ними працюємо. Необхідно вносити зміни в законодавство. Ми вносимо зміни до центрального органу. Нині вже у Верховній Раді є законопроєкт, який має змінити поводження під час планової перевірки», – начальниця відділу контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області Олександра Штибель.

«Що означають оцих 20% закладів, що не дотримуються вимог для Львова? Варто взяти до уваги, що в місті багато закладів ресторанного господарства. І в кожному п‘ятому закладі постійно стоїть дим, вторинний тютюновий дим. Таким чином сотні львів‘ян, які працюють у закладах, перебувають у диму годинами. Це молоді люди, переважно. Але вони щодня по 8-12 годин мають перебувати в тютюновому диму, переважно кальянному. Це негативно впливає на їх здоров‘я», – зазначив виконавчий директор ГО “Центр громадського представництва “Життя” Дмитро Купира.

«Варто розділяти питання на два рівні: попит та пропозиція. На жаль, ми не можемо контролювати попит, як управління охорони здоров’я. Є доступ, можна замовити собі доставку електронної сигарети. Ми маємо спільно підготувати запити та пропозиції у центральні органи влади, щоб обмежити пропозицію. Щодо попиту, то можемо проводити соціальні кампанії у школах, робити сітілайти. Роботи, насправді є дуже багато», – повідомив  заступник начальника управління охорони здоров’я Львівської міської ради Назарій Колачинський.

«Молодь нині палить і через своєрідні тренди. Але вони не розуміють, наскільки важко буде позбутися цієї звички вже у зрілому віці. Тому ми розробляємо освітні програми для вирішення проблеми тютюнопаління. Їх варто поширювати на школи та університети. І не лише для учнів та студентів, але і для викладацького складу. Адже на них дивляться і з них можуть брати приклад», – зазначила генеральна директорка Центру здоров‘я та медичної статистики м. Львова Ольга Романишин.

«Насправді, молодь починає починає палити ще в школі і до першого курсу університету має стаж паління у 2-3, або й більше, років. Основна проблема криється в школах, бо там мають пояснювати, що палити – це не круто. Мені здається, що на рівні влади треба впроваджувати просвітницьку діяльність. Бо картинки на пачках цигарок виглядають дещо смішно. А нам треба на рівні держави доносити молоді, що курити – це не круто», – зазначив голова молодіжної ради при Львівській ОВА Богдан Талатура.

Детальніше з усіма результатами можна ознайомитись у інфографіці.

Контактна інформація організаторів: Олег Слабоспицький (0966462257)

Архіви