Координаторка програми «Єднання заради дії» Оксана Яковець презентуватиме масштабне дослідження локальних політик і програм, яке ілюструє залученість ВПО в життя нових громад і реалізацію їхніх прав.
Переселенці на Львівщині мають обмежені можливості для участі в місцевому самоврядуванні та в отриманні деяких соціальних пільг. Такі результати дослідження, проведеного в межах програми «Єднання заради дії», що впроваджується IREX разом із благодійним фондом «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» та за підтримки Державного департаменту США. Причина – прогалини в статуті громади, нормативно-правових актах і місцевих цільових програмах, де визначене поняття «зареєстроване місце проживання».
Загалом юристи проаналізували 193 місцеві нормативно-правові акти 25 громад у 15 областях України: статути територіальних громад, програми та рішення щодо соцзахисту окремих категорій громадян, зокрема ВПО.
«Внутрішньо переміщені особи все ще не мають права впливати на зміни в громадах, які їх приймають. ВПО обмежені у своїх правах на участь у загальних зборах або громадських слуханнях, не мають можливості подавати місцеві ініціативи або голосувати за проєкти громадського бюджету», – зазначила Тетяна Дементьєва, старша програмна менеджерка програми «Єднання заради дії», IREX.
На Львівщині фахівці досліджували стан справ у Львівській та Червоноградській громадах і виявили, що попри успішні практики, права переселенців там обмежені.
Переселенці залучені до життя громад зокрема завдяки працевлаштуванню до органів місцевого самоврядування. Однак це не дає переселенцям можливості брати участь у самоврядуванні та використовувати інструменти локальної демократії.
Дискримінації внутрішньо переміщених осіб у контексті отримання соціальних послуг дослідники не зафіксували.
Водночас експерти виявили, що деякі види допомоги все ж прив’язані до місцевої реєстрації. До прикладу, положення про одноразову матеріальну допомогу на виконання депутатських повноважень для мешканців Львівської міської територіальної громади передбачає виплати особам з інвалідністю, багатодітним сім’ям, одиноким матерям та іншим категоріям, зареєстрованим у громаді. При цьому надання довідки про облік внутрішньо переміщеної особи не передбачено.
Дослідники натрапили й на успішні практики. Наприклад, програма сприяння розвитку підприємництва у Львівській міській територіальній громаді на 2023-2025 роки містить заходи підтримку ВПО. У Червоноградській громаді діти з-поміж внутрішньо переміщених осіб забезпечені безкоштовним харчуванням в садках.
Крім того, при органах місцевої влади створюються ради ВПО, що допоможуть переселенцям інтегруватися, бути почутими та впливати на життя своїх громад. У Червоноградській громаді Консультативна Рада з питань захисту прав внутрішньо переміщених осіб вже функціонує, а у Львівській її ще тільки формують.
Окрім Львівщини, результати дослідження презентують ще в 14 областях, де його проводили. Узагальнені рекомендації програма «Єднання заради дії» передасть до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, інших органів державної влади та місцевого самоврядування.
Захід проводиться в межах програми «Єднання заради дії», що реалізується IREX в Україні разом з Благодійною організацією «Благодійний фонд «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» та за підтримки Державного департаменту США.