На запитання відповідає медіаюрист проектів Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО.
«Нашій газеті не дали пройти роздержавлення, тож реєстрація видання була скасована. Але сайт газети ми продовжуємо підтримувати. Скажіть, як вплине на нашу ситуацію прийняття Закону України «Про медіа»?»
– Ваша цікавість зрозуміла, бо це перша спроба законодавчого регулювання діяльності онлайн-медіа. Передусім слід зауважити, що законопроект прийнято тільки в першому читанні, тож його норми ще можуть зазнати змін. На жаль, друкованим і онлайнмедіа в законопроекті, незважаючи на його обсяг у 175 сторінок, приділено мало уваги. Проблемою є те, що документ недостатньо чітко прописує, хто підпадає під його дію. Для онлайн медіа там є наступне визначення – «медіа, що поширює інформацію у текстовій, аудіо, візуальній чи іншій формі у електронному (цифровому) вигляді за допомогою мережі Інтернет, у тому числі з використанням програмного забезпечення та пристроїв для інтерактивних масових комунікацій, крім аудіовізуальних медіа».
Законопроект зазначає, що суб’єкти у сфері онлайн-медіа самостійно приймають рішення про реєстрацію відповідно до вимог цього Закону. Але незалежно від того, зареєструвалося онлайн-медіа чи ні, дія закону поширюється і на тих, хто не побажає реєструватися. І обов’язок, передбачений статтею 38 законопроекту, який зобов’язує оприлюднювати на своєму веб-сайті (у своєму онлайн-профілі) вихідні дані, не залежить від того, зареєстровані онлайн-медіа чи ні. Без вихідних даних вихід медіа заборонений.
Реєструватися вам також варто, бо законопроектом передбачено, що: «Статус журналіста підтверджується документом, виданим суб’єктом у сфері медіа, професійною чи творчою спілкою журналістів. Документ, який підтверджує статус журналіста, має містити найменування та вид медіа, його ідентифікатор в Реєстрі суб’єктів у сфері медіа, фото, прізвище, ім’я та по-батькові журналіста, номер документу, дату видачі і строк його дії, підпис особи, яка видала документ». Відтак посвідчення журналіста обов’язково будуть повинні мати ідентифікатор в Реєстрі суб’єктів у сфері медіа, це буде передбачена законом вимога.
В підсумку: ви, як онлайн-медіа, будете працювати в правовому полі, але отримаєте регулюючий орган – Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення.
Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.
Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – akardynal@ukr.net