Site icon Прес-клуб

Як захиститись від образ у Facebook. Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ

На запитання відповідає медіаюрист проектів Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО. «Статті, які друкуються в нашій газеті, звісно, не всіх влаштовують. Незадоволені критикують, і це нормально, але останнім часом у Фейсбуку один із користувачів почав розміщувати коментарі, в яких ображає нашу газету і колектив редакції. Що можна зробити, щоб припинити ці постійні образи на нашу адресу?».

– Дійсно, в соціальних мережах нерідко трапляються випадки, коли користувачі вдаються до образ та вживають лексику, недопустиму у нормальному людському спілкуванні. В чинному законодавстві України відсутнє визначення поняття образа. Тому скористаємося наступним визначенням: «образа» – це умисне приниження честі і гідності особи, виражене в непристойній формі». Стаття 201 Цивільного кодексу України зазначає: «1.Особистими немайновими благами, які охороняються цивільним законодавством, є: здоров’я, життя, честь, гідність і ділова репутація; ім’я (найменування); авторство; свобода літературної, художньої, наукової і технічної творчості, а також інші блага, які охороняються цивільним законодавством. 2. Відповідно до Конституції України життя і здоров’я людини, її честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю».

Якщо вас образили, захистом порушеного права внаслідок поширення образливих висловлювань є звернення до суду з позовом. Предметом позову буде захист честі, гідності і ділової репутації позивача. Враховуючи, що суб`єктивну думку висловлено в брутальній, принизливій чи непристойній формі, що принижує гідність, честь чи ділову репутацію, на відповідача може бути покладено обов`язок відшкодувати моральну шкоду.

Подання позову за публікації у Facebook має складність – це можлива відмова відповідача визнати, що йому належать спірні висловлювання і взагалі сторінка. Випадки невизнання відповідачем приналежності облікового запису є поширеними в судовій практиці. Позиція суду зазвичай зводиться до того, що якщо позивач не довів приналежність відповідачу сторінки, з якої поширено інформацію, то такий позов не підлягає задоволенню. Довести, що обліковий запис в Facebook належить якійсь конкретній особі, якщо вона це спростовує, дуже складно. Потрібна кропітка робота по збору доказів прив’язки сторінки у Facebook до конкретної особи – відповідача.Тому для початку можна порекомендувати поскаржитися на публікацію або сторінку. Бажано, щоб поскаржилися кілька користувачів. Фіксуючи хвилю скарг, Facebook блокує сторінку користувача як такого, що порушив  правила соцмережі.

Для того, щоб поскаржитися на публікацію, необхідно зробити наступне:

  1. Натисніть позначку *** в правому верхньому куті публікації.
  2. Виберіть «Отримати підтримку або поскаржитися на публікацію».
  3. Щоб відправити відгук, виберіть варіант, що найбільш точно описує порушення Норм спільноти. Натисніть «Далі».
  4. В залежності від вмісту відгуку вам може бути запропоновано відправити у Facebook скаргу. Натисніть «Готово».

Щоб поскаржитися на профіль:

  1. Перейдіть до профілю, на який хочете поскаржитися.
  2. У нижньому правому куті фото обкладинки натисніть *** і виберіть «Поскаржитись».
  3. Дотримуйтесь інструкцій на екрані.

    Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

    Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – akardynal@ukr.net

 

 

 

31.12.2020, 03:02
Exit mobile version