Усі військові ритуали, які ми зараз знаємо, не були вигадані військовими як ритуали, а виникли історично як нагальні потреби
– Наприклад, військовий парад. Регулярна армія з’явилася на початку 17 століття. До того армію збирали тільки на час війни. А тепер держава почала надавати гроші полковникові, на які він повинен був одягнути, озброїти та навчити армію. А коли приїжджав головнокомандувач, то треба було показати на що пішли гроші. Солдатів вишиковували на плацу і показували, що вони мають одяг і спорядження. Потім вони показували, що вміють воювати, – каже він.
За його словами, на той час вміння воювати – це було вміння марширувати. Потім війна ускладнювалася. І тепер уже на полі бою не марширують. Але ось цей ритуал – показати здатність воювати – залишився у формі параду. Тому до параду зараз залучають нові види техніки та інше.
– Таким чином армія демонструє, що на ці гроші, які їй надають, вона здатна воювати, – каже Михайло Слободянюк
Або ритуал віддавання честі. Він є тільки у військових. А з’явився він тому, що на полі бою немає часу питати, хто тут командир. А ритуал віддавання честі показує – хто тут має право командувати.
– Або ж прапори. З 1916 до 1918 року прапори були табельною річчю, як мундир або кашкет. А прапор використовували, щоби на полі бою солдати могли швидко вишикуватися. Солдат повинен знати своє місце. І прапор ставили біля командира рота.Тоді солдати бачили, де їхнє місце. Ці прапори мали свій час використання. Якщо вони пропадали, то ніхто не сумував – шили інший, – каже він.
І тільки після 19 століття прапору почали надавати значення – честі частини і його треба берегти.