Site icon Прес-клуб

В Україні фінішував підкомпонент Програми «Реформа системи виконання судових рішень та нотаріату»

В Україні фінішував підкомпонент Програми порогових країн американського фонду «Виклики тисячоліття» «Реформа системи виконання судових рішень та нотаріату». На підставі Угоди між Урядами США та України Центр комерційного права спільно з Міністерством юстиції України виконував комплексну програму заходів, спрямованих на зниження рівня корупції у державному секторі. 

Основну увагу учасники Програми зосередили, насамперед, на підвищенні ефективності системи виконавчого провадження та зменшенні можливостей для корупції у системі нотаріату. За понад два роки (2007-2009) фахівці Міністерства і Центру удосконалили законодавчу базу, що регулює виконавчу та нотаріальну діяльність, посприяли професійному зростанню виконавців і нотаріусів, поінформували широкий загал про інновації у зазначених галузях. Зокрема, значні зусилля були спрямовані на усунення законодавчих перешкод на шляху виконання судових рішень – розроблено проекти Законів «Про присяжних виконавців», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень», «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення процедур банкрутства», «Про аукціони» тощо. 

Під час реалізації Програми порогових країн повною мірою почав функціонувати Єдиний державний реєстр виконавчих проваджень, відкритий і для учасників виконавчого провадження, і для широкого загалу через веб-сайт Інформаційного центру Міністерства юстиції України за адресою в Інтернет: http://trade.informjust.ua/VPDOC/GetDoc.aspx. Це означає, що віднині Реєстр гарантує безпрецедентну відкритість процесу виконавчого провадження, робить діяльність державного виконавця прозорою, доступною для всіх громадян. Для забезпечення роботи Реєстру було закуплено і відправлено в усі відділення Державної виконавчої служби 2 400 одиниць комп’ютерного обладнання. А щоб допомогти виконавцям якнайшвидше оволодіти необхідними навичками, то для них провели навчальні курси і видали спеціальний довідник. Підвищення професійного рівня – не останній чинник удосконалення системи, тому 3000 державних виконавців з усієї України взяли участь у програмі підвищення кваліфікації, отримали написані спеціально для них посібники з актуальних питань виконавчого провадження. Крім того, було розроблено і видано модельну програму спецкурсу «Виконавче провадження в Україні», яку рекомендовано Міністерством освіти і науки України та Міністерством юстиції України для використання вищими навчальними закладами при підготовці фахівців із правознавства. Завдяки спільним зусиллям Міністерства юстиції та Центру комерційного права запрацював сайт «Система публічних торгів конфіскованим та арештованим майном». Віднині інформація про аукціони, на яких реалізується конфісковане та/чи арештоване майно, стає абсолютно відкритою і доступною загалу через Інтернет. Сайт http://trade.informjust.ua відкрито цілодобово на безоплатній основі. 

Реалізація підкомпоненту «Реформа системи виконання судових рішень та нотаріату» наблизила українське суспільство до формування «єдиного» нотаріату, до створення професійної самоврядної організації нотаріусів (Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про нотаріат», проект Закону "Про нотаріат"). Завдяки ухваленим рішенням рівні права мають державні та приватні нотаріуси, значно удосконалено систему допуску до професії. Саме тут найчастіше мали місце зловживання та корупційні дії. Програма порогових країн дала змогу придбати мобільний комп’ютерний клас для анонімного кваліфікаційного тестування кандидатів на посаду нотаріуса, розробити та випробувати систему анонімного тестування. 

Довідка 
Благодійна організація «Центр комерційного права» здійснює широкий спектр програм, спрямованих на реформування законодавства України. Центр розпочав свою діяльність у 2000 році як один із найуспішніших проектів Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), а з 2003 року діє як українська громадська організація. Розробка законопроектів, моніторинг та експертиза нормативно-правових актів, гармонізація законодавства України із законодавством ЄС, підвищення кваліфікації суддів, юристів державного та приватного секторів, правова просвіта підприємців, чисельні публікації, громадські обговорення, конференції, «круглі столи», – такими є напрями діяльності Центру заради удосконалення правової бази та ефективної системи правового захисту. 

Exit mobile version