16 лютого у Львові відбулося засідання Прес-клубу на тему: «Як заборона на ввезення нелегальної лісопродукції з України в ЄС позначиться на вирубуванні карпатських лісів? Оприлюднення результатів опитування мешканців Львівської, Івано-Франківської та Закарпатської областей». У ході засідання його учасники – представники обласного управління лісового та мисливського господарства, Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області, Державної екологічної інспекції у Львівській області, консультант Світового банку обговорили результати масового опитування мешканців трьох областей Карпатського регіону: Закарпатської, Львівської та Івано-Франківської областей (по одному району в кожній області).
Опитування проводив Центр соціальних та маркетингових досліджень «СОЦИС». Відбір районів ґрунтувався на даних аналізу митної бази та експертних оцінках місцевих лісників. У кожному з районів було опитано по 400 респондентів, які за своєю статтю і віком репрезентують доросле сільське населення. Таким чином, загалом було опитано 1200 осіб.
– 60 % опитаних вважає, що треба посилити відповідальність за незаконне вирубування для змін на краще у веденні лісового господарства, лісозаготівель і реалізації деревини; – 56% опитаних вважають, що у їхньому районі можна знайти посередника, який купить у лісників і привезе ліс до будинку; – 41% вважає, що в їхньому районі виявляють лише окремі незаконні вирубування для проформи, інші приховують від офіційного обліку; – 5% вважає, що для наведення порядку у лісах треба приватизувати ліси, передавши їх приватним особам. Докладніша інформація – у повному звіті ( http://www.fleg.org.ua, розділ «Ресурси») |
Дослідження проводилося у рамках програми «Удосконалення систем правозастосування та управління в лісовому секторі країн східного напряму Європейської політики добросусідства та Росії» (ENPI–FLEG). Україна є одною із семи країн-учасниць ENPI–FLEG. Програма націлена на зменшення обсягів незаконних вирубувань та поліпшення управління в лісовому секторі, поліпшення доступу населення та малого бізнесу до лісових ресурсів тощо. З огляду на заплановану найближчим часом жорстку заборону ввезення в країни ЄС незаконної лісопродукції, Євросоюз надав шість мільйонів доларів на фінансування цієї Програми, довіривши її виконання Світовому банку (WB), Міжнародному союзу охорони природи (IUCN) та Всесвітньому фонду дикої природи (WWF).
У ході опитування вивчали ставлення громадської думки до таких питань, як загальна оцінка стану лісу у своїй місцевості; обсяг вирубування лісу та роль лісозаготівлі в місцевій економіці; використання деревини у домашньому господарстві місцевого населення; незаконна заготівля лісу та продаж краденої деревини; ставлення до теперішньої системи ведення лісового господарства.
Загалом нинішню систему ведення лісового господарства, лісозаготівель і реалізації деревини в адміністративному районі свого проживання учасники опитування оцінюють доволі негативно. Зокрема, більше третини респондентів дотримується тієї точку зору, що система має низку серйозних недоліків, які слід усунути. Приблизно така ж кількість учасників опитування вважає, що система в цілому погано працює і вимагає серйозної зміни. Серед трьох адміністративних районів, де відбувалося опитування, найбільш позитивно оцінюють теперішню систему господарювання у лісовому секторі мешканці Богородчанського району Івано-Франківської області, а найгірше – жителі Сколівського району Львівщини.
Результати опитування будуть використані при плануванні та підготовці заходів програми FLEG в Україні, а також нададуться при розробці та удосконаленні лісової політики в Україні, зокрема, при формуванні національного плану дій у сфері боротьби з нелегальною заготівлею лісу й корупцією в лісовому секторі України.
За додатковою інформацією звертайтесь на сайт Програми http://www.fleg.org.ua або за адресою oleg.lystopad@enpi-fleg.org (Олег Листопад). Тел. 067-320-4771.
Про програму ЄПД ФЛЕГ Регіональна програма «Удосконалення систем правозастосування та управління в лісовому секторі країн східного напряму Європейської політики добросусідства та Росії» надає підтримку урядам країн-учасниць програми, громадянському суспільству та приватному сектору в розробленні раціональних та сталих методів ведення лісового господарства, включаючи запобігання незаконній діяльності в лісовому секторі. Країни-учасниці програми – Вірменія, Азербайджан, Білорусь, Грузія, Молдова, Росія та Україна. Програма фінансується Європейським Союзом. Виконавці Програми: Світовий банк, Міжнародний союз охорони природи, Всесвітній фонд дикої природи
Про Світовий банкСвітовий банк є одним із найбільших світових джерел фінансування країн, що розвиваються. Головна мета діяльності Світового банку – допомога найбіднішому населенню та найбіднішим країнам. Банк використовує свої фінансові ресурси, співробітників та широкий досвід для того, щоби допомогти країнам, що розвиваються, знизити рівень бідності, підвищити рівень економічного зростання та покращити якість життя населення.
Про МСОП МСОП (Міжнародний союз охорони природи) допомагає світові знаходити практичне вирішення наших найнагальніших проблем, пов’язаних із довкіллям та розвитком.
МСОП опікується такими питаннями як біорізноманіття, зміна клімату, енергоресурси, засоби для існування населення та «озеленення» світової економіки шляхом підтримки наукових досліджень, управління проектами на місцях у всьому світу, а також об’єднання урядів, неурядових організацій, ООН та бізнесу з метою розроблення політики, законодавства та найкращих практик.
МСОП – найстарша та найбільша міжнародна екологічна організація в світі, до якої входить понад 1000 урядових та неурядових організацій та майже 11000 експертів-волонтерів із майже 160 країн. Діяльність МСОП підтримують більше, ніж 1000 співробітників у 60 представництвах та сотні партнерів у державному, недержавному та приватному секторах у всьому світі.
Про WWFВсесвітній фонд дикої природи – одна з найбільших і найбільш шанованих незалежних природоохоронних організацій у світі, яка має майже 5 мільйонів прибічників та глобальну мережу в понад 100 країнах. Місія WWF – зупинити занепад природного середовища Земної кулі та побудувати майбутнє, в якому люди житимуть у гармонії з природою, шляхом збереження світового біорізноманіття, забезпечення сталого використання відновлюваних природних ресурсів і сприяння зниженню рівня забруднення та нераціонального споживання.