Українські трудові мігранти вважають, що держава Україна не потребує їхнього повернення, попри те запевняють, що значний відсоток з них готовий повернутись на Батьківщину.
«Це люди, які здобули певний капітал, у них змінена ментальність, вони могли б принести в Україну нові зміни, щоб з дня в день робити її країною, яку ми хочемо бачити. Ми працюємо над програмою повернення мігрантів, найперше трудових… Якщо напрацювати реформи, багато людей будуть готові повернутися назад, особливо, якщо йдеться про земельну реформу», – пояснила Мирослава Роздольська.
З її слів, якби в Україні було створено сприятливі умови для фермерських господарства, значна частина людей з США повернулася б додому. «Близько третини мігрантів… Але земельна реформа, яка пропонується, не показує нам місця для повернення», – сказала вона.
М. Роздольська наголосила, що трудові мігранти дають Україні щороку 20 млрд доларів США за неофіційною, та 8 млрд доларів – за офіційною інформацією. «Це як позички МВФ», – додала Мирослава Роздольська.
Роздольська зауважила: «Суспільна думка в Україні така, що українські мігранти – зрадники, які покинули Батьківщину, або їх цікавить тільки матеріальна частина… Також державі дуже важливе грошове донорство мігрантів. Держава була б економічно неспроможна без цього». Вона додала, що мігранти могли б стати хорошим лобі України, наприклад, в питанні вступу в ЄС, але «значно кориснішою четверта хвиля міграції може стати, повернувшись додому, працюючи на створення середнього класу…».
Щодо стереотипів, що у США легко знайти роботу і розбагатіти, Мирослава Роздольська сказала: «Справді, це країна великих можливостей. Але дуже складно знайти роботу, яку ти хочеш… Часто доводиться роками робити чорну працю. Багато молоді втрачають роботу. Звісно, робота з догляду за старими людьми є завжди…».
Аналогічну думку про ставлення держави до мігрантів озвучила Оксана Гуцько, директор суботніх шкіл при Асоціації українців у Португалії «Собор»: «Українська влада не потребує повернення… Ми це бачимо навіть нашому посольстві». Вона пояснила, що новий посол України ставиться до українців у Португалії виключно як до людей, які поїхали заробляти гроші, і які не можуть цікавитись політикою, декларувати ті чи інші позиції, заяви, цікавитись політичним життям України.
«У нас вдвічі виросли консульські збори, побільшало бюрократичних процедур. Але є й хороші кроки нашого посла: він намагається вивести нас на рівень еліти Португалії, знайомити з главою МЗС… Подивимось, як пройде у нас відзначення незалежності України», – сказала Оксана Гуцько.
Вона також зазначила, що Португалія – країна, з якої українці охоче повертатимуться додому: «Перша хвиля легалізації там пройшла на початку 2000-х років дуже легко, адже це – надходження в бюджет, друга хвиля давала змогу легалізуватися навіть через пошту. Зараз легалізуватись складніше, в країні немає роботи. Сюди виїжджали чоловіки, жінок залишали, тому повертатися в Україну будуть!».
Своєю чергою Олег Гуцько, директор Асоціації українців у Португалії «Собор», наголосив, що трудові мігранти розуміють, що Україна і держава (влада) – це різні речі, але запевнив: «Ми готові на співпрацю з державою, не залежно, хто її очолює».
Також він зауважив, що Україна мала б активніше налагодити роботу з легалізації українських репатріантів.