Site icon Прес-клуб

У Львівській області можуть ліквідувати економічно спроможні ОТГ

Нещодавно з’явилася інформація про погодження Міністерством розвитку громад і територій нового плану об’єднання громад Львівщини та утворення нових районів.

Згідно із цим проектом на Львівщині планують створити 67 об’єднаних територіальних громад і 6 районів. При цьому деякі із економічно спроможних ОТГ планують ліквідувати.

Зміни до адміністративно-територіального устрою Львівської області обговорювали під час засідання у Львівському прес-клубі «Новий адміністративно-територіальний поділ Львівської області: як знайти консенсус між ОТГ і владою?».

Галина Козяр, голова Новострілищанської ОТГ, розповіла, що поглинання її громади іншою стало для неї громом з ясного неба: ніяких обговорень таких змін не було. Громада скерувала свої листи спротиву до Президента, Верховної Ради, Прем’єр-міністра, голови обласної державної адміністрації, районної ради тощо. Проте відповіді не отримали ні від кого.

– Економічна спроможність у нас є, ОТГ може бути впевненою у завтрашньому дні. Також у нас створені структури, яких нема навіть у великих громадах. Ми взяли на себе відповідальність: у нас є ЦНАП, соціальна служба. Громад, які створили якісні умови для людей, нищити не можна. Ми розуміємо, про що ми говоримо, але нас не чують. Ми не змогли потрапити на прийом до керівництва області. Наша ОТГ заслуговує не лише на існування, але й на розвиток. Не треба давати нам однакові галстуки. Ми не в СРСР. Якщо громади показують розвиток з 2015 року, то чому їх намагаються знищити? Найважливіше в децентралізації – не просто поділити території, а надати їм якісні соціально-економічні послуги. І це завдання ми виконали, – каже Галина Козяр.

Також голова Новострілищансьої ОТГ розповідає, що субвенцію останні 2 роки їхня громада не розпорошує, а скеровує на конкретний об’єкт. Звичайно, ОТГ не може вирішити одразу всі проблеми, але й у великих громадах після об’єднання миттєво не відремонтують усі дороги.

Враховувати думки громади просить і Олег Василишин, голова Щирецької ОТГ:

– На початку більшість казала, що наша ОТГ не потягне, але зараз ми прогресуємо. Ми зробили багато непопулярних реформ, які допомагають легше жити нашій громаді. Не буду говорити про числа, територію, економічну спроможність – усе це у нас є, – але подивіться на якість нашого життя. У нас є також активна міжнародна співпраця з партнерами у Польщі і Німеччині. Заплановані допомогові проекти на 300 тисяч євро. Пропонована владою зміна нашого статусу – болюче питання для міжнародних партнерів. У майбутньому до нас зайдуть багато інвесторів. Будемо боротися до кінця.

Петро Жук, науковий співробітник Інституту регіональних досліджень, наводить досвід сусідньої Польщі і пояснює, чому дії нашої влади не є послідовними:

– У нас зараз починається гігантоманія. Європа йшла десятиліттями до укрупнення. Поглянемо на Підкарпатське воєводство у Польщі. Це близька територія і населення до Львівської області. За валовим регіональним продуктом воно – десяте з шістнадцяти воєводств Польщі. За власними доходами воно теж десяти. За доходами, які включають у себе власні доходи, субвенції, трансферти, включаючи гроші ЄС, воєводство вже на п’ятому місці у країни. Така система вирівнювання існує в ЄС. У нас хочуть зробити економічно спроможні ОТГ без системи бюджетного вирівнювання. Ми лише поглиблюємо диференціацію. Те саме робиться на рівні районів.

Василь Абаімов, виконавчий директор Львівського регіонального відділення Асоціації міст України, зауважує, що громади Щирецької та Новострілищанської ОТГ, виконуючи закон України про добровільне об’єднання, пройшли всю потрібну процедуру і Львівська облдержадміністрація раніше дала висновок на утворення цих ОТГ. Влада має юути послідовною і відповідати за свої рішення.

– Органи місцевого самоврядування можуть виконувати функцію виконавчої влади при умовах, якщо держава дає повноваження у вигляді законів і фінанси на їх виконання. Закон про реформу місцевого самоврядування – це чи не єдина реформа, яка здійснюється успішно. У нас визначено рух до європейських цінностей, серед яких є повага і пошана до місцевого самоврядування, – наголошує Василь Абаімов.

Василь Коваль, голова Львівського регіонального відділення Асоціації об’єднаних територіальних громад, також не розуміє, для чого треба було дозволяти добровільне створення ОТГ раніше, якщо зараз їх хочуть ліквідувати. У випадку, якщо до адмінбудинку знову буде 35 км, поліпшень для мешканців очікувати не треба. Реформу здійснюють, щоб люди відчули покращення, проте іноді з децентралізації роблять централізацію.

Як представник виконавчої влади виступив Степан Куйбіда, т.в.о. директора департаменту економічної політики Львівської ОДА:

– Конфігурація, запропонована Міністерством розвитку громад і територій, має право на існування, але ми розуміємо, що мусять бути внесені правки. Вона не є фінальною і має пройти низку обговорень. З кабінету в ОДА складно зрозуміти особливості території. Створено робочу групу на обласному рівні. Зараз тривають об’їзди районів Львівської області, де ми збираємо актив, представників громад, які готові долучитися до обговорення. Держава змінює свій лад шляхом делегування повноважень органам місцевого самоврядування і може за собою залишити право примусового об’єднання.

Василь Абаімов закликав обидві сторони до конструктивного порозуміння:

– Виконавча влада і представники ОТГ мають зустрітися і зняти напруженість у цьому питанні. Ми можемо бути присутніми там як громадські активісти. Розглядати ситуацію треба через цифри, а не через емоції.

Exit mobile version