Site icon Прес-клуб

У Донецькій і Херсонській областях зробили з ТПВ те, від чого Львів відмовився сім років тому

Завдяки львівському проєкту, використовуючи кластерну систему, можна відмовлятися від зарубіжних кредитних коштів.

Ще далекого 2012 року у Львові розробили проєкт, який мав поетапно вирішити проблему зі сміттям до 2030 року. На Львівщині від нього відмовились, зате його успішно реалізували на Донеччині. Завдяки цьому мешканці цієї області мають набагато нижчі тарифи, ніж ми, і не беруть кредитів на розвиток комунальних підприємств.

Про це розповів Андріян Фітьо, незалежний експерт, консультант ВО “Батьківщина”, на засіданні «Наскільки вирішує проблему сміття у Львові завод з переробки твердих побутових відходів , який будує міська влада?», яке відбулось у Львівському пресклубі.

Кластер – це сукупність, система однакових елементів. І підхід до господарювання має бути системним, а не уривочним чи хаотичним, пояснив він:

– Як колесо від танка не може вирішити обороноздатності країни, так і окремо взятий завод з ТПВ на Пластовій у Львові не вирішить сміттєву кризу, –  навів приклад експерт.

Андріан Фітьо пояснив, що фахівці аналітичного центру «Експерт-група» за ініціативи Департаменту ЖКГ ще у 2012 році прозробили проєкт, де за допомогою комп’ютерної програми прорахували поетапні кроки: коли і де будувати сміттєпереробні лінії і заводи, де розгортати і згортати полігони.

– Розрахунки були настільки чіткими, що ми, розбивши територію на кластери, знали, для прикладу, скільки коштів буде витрачено на те чи інше питання до кожного дня кожного року. Фахівці керувались соціальними критеріями: скажімо, у Львові із населенням у 4 тис. людей на 1 кв. км, і в Радехові, і в гірському селі тарифи мали бути приблизно однаковими, –  сказав він.

За словами Андріана Фітьо, проєкт узгодили у відповідних установах. Однак у 2013-му почались революційні події, і влада вирішила, що він не на часі.

– Але кажу з повною відповідальністю: ми би обійшлися без жодних кредитів від ЄБРР, якби почали реалізовувати його ще тоді. На Донеччині, де скористались нашим досвідом, це зробили. А зараз кластерну систему запроваджують у Херсонській області. Ми могли бути першими, але пішли іншим шляхом. І тепер, через 7 років, ми бачимо як сміттєвоз вивозить купи сміття з одного місця і викидає їх в іншому, ось таке господарювання і «турботу» про екологію, – зауважив експерт.

Він також висловив жаль, що у місті не розуміють пріоритетів: що насправді потрібно людям для нормального життя, а без чого можна обійтися.

– Ми побудували стадіон за 1 млрд євро, який зараз став «мертвонародженим» об’єктом і не приносить прибутків. Але з року в рік шкодуємо коштів на те, щоб, нарешті, вчасно навести порядок з переробкою відходів і зберегти довкілля, а відтак – здоров’я наших дітей, – констатував Андріян Фітьо.

Верховний Суд опосередковано підтвердив заборону будівництва сміттєпереробного заводу у Львові.

ЄБРР кредитує у Львові побудову сміттєзаводу застарілої технології і на аварійній ділянці, – експертка.

Львів будує бюджетоспалювальний завод, від яких відмовляються у Польщі і яким не вірять у Здолбунові, – експертка.

У Львівській облдержадміністрації пояснили, що насправді будує мерія Львова на Пластовій, 13.

 

Відео: Львівський преклуб

Exit mobile version