Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ. На запитання відповідає медіаюрист проєктів Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО.
Нещодавно була опублікована юридична консультація https://pressclub.te.ua/novyny/yakshho-praczivnyky-redakcziyi-evakuyuvalysya-z-ditmy-za-kordon/, яку у зв’язку з набранням чинності 24.03.2022 року Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” (далі -Закон) необхідно доповнити. Цей Закон визначає особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні, незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України “Про правовий режим воєнного стану”.
Відповідно до частини 3 статті 12 Закону з 24 березня, протягом періоду дії воєнного стану, роботодавець, на прохання працівника, може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною 1 статті 26 Закону України “Про відпустки”. Таким чином відпустка без збереження заробітної плати у період дії воєнного стану не обмежується 15 днями.
Також новою нормою трудових відносин у період дії воєнного стану є призупинення дії трудового договору. Така можливість передбачена статтею 13 Закону:
«1. Призупинення дії трудового договору – це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.
Дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи.
Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.
- Про призупинення дії трудового договору роботодавець та працівник за можливості мають повідомити один одного у будь-який доступний спосіб.
- Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України».
Ця стаття дає можливість не тільки працівнику, а й роботодавцю призупинити дію трудового договору. Також при її застосуванні немає потреби використовувати відпустку за власний рахунок, «карантинну» або на період дії воєнного стану.
Також повідомлення «у будь-який доступний спосіб» дає можливість працівнику і роботодавцю використовувати для направлення заяв та повідомлень месенджерів та електронної пошти.
Посилання на текст Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” http://www.golos.com.ua/article/357672.
Консультації надаються в рамках виконання проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики».
Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – akardynal@ukr.net