Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ. На запитання відповідає медіаюрист Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО. «З редакції звільнилося троє пенсіонерів. Нам треба їх виключити зі складу засновників товариства, як це правильно зробити?».
– Такі питання ми періодично отримуємо від редакцій. Тому розберемося, що є трудовими і корпоративними відносинами, і чи пов’язані вони між собою.
Працівник редакції – це особа, яка уклала з роботодавцем трудовий договір, відповідно до якого працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. Це реалізація передбаченого статтею 43 Конституції України права на працю. Трудові відносини регулюються Кодексом законів про працю України та іншими нормами трудового законодавства.
Учасник товариства – це особа, яка має частку у статутному капіталі товариства. Корпоративні права – це права учасників (засновників, акціонерів, пайовиків) юридичних осіб. Корпоративні права набуваються особою з моменту набуття права власності на частку (акцію, пай або інший об’єкт цивільних прав, що засвідчує участь особи в юридичній особі) у статутному капіталі юридичної особи.
Корпоративні права дають право:
– брати участь в управлінні юридичною особою у порядку, визначеному установчим документом, крім випадків, встановлених законом;
– брати участь у розподілі прибутку юридичної особи і одержувати його частину (дивіденди), якщо така юридична особа має на меті одержання прибутку;
– у випадках, передбачених законом та установчим документом, вийти з юридичної особи;
– здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, паїв та інших об’єктів цивільних прав, що засвідчують участь у юридичній особі, у порядку, встановленому законом;
– одержувати інформацію про діяльність юридичної особи у порядку, встановленому установчим документом;
– одержати частину майна юридичної особи у разі її ліквідації в порядку та у випадках, передбачених законом, установчим документом (право на ліквідаційну квоту);
– інші права, встановлені статутом та законом.
Корпоративними відносинами є відносини між учасниками (засновниками, акціонерами, пайовиками) юридичних осіб, у тому числі які виникають між ними до державної реєстрації юридичної особи, а також відносини між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, пайовиками) щодо виникнення, здійснення, зміни і припинення корпоративних прав. Корпоративні відносини у випадку, коли редакція у формі ТОВ, регулюються Цивільним кодексом України, Законом України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».
Таким чином трудові і корпоративні права не пов’язані між собою і не залежні одні від одних. Припинення трудових відносин з товариством не є підставою для виключення особи зі складу учасників товариства. Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» передбачає тільки дві підстави виключення зі складу товариства:
– виключення учасника товариства, який має заборгованість із внесення вкладу;
– якщо протягом року з дня закінчення строку для прийняття спадщини, встановленого законодавством, спадкоємці (правонаступники) такого учасника не подали заяву про вступ до товариства відповідно до закону, товариство може виключити учасника з товариства.
Припинення трудових відносин працівника з товариством не може бути підставою виключення цієї особи зі складу засновників товариства.
Консультації надаються в рамках виконання проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики».
Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – akardynal@ukr.net