На запитання відповідає медіа-юрист проектів Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО
«Для нашої редакції настали важкі часи, а тут ще з січня зріс розмір мінімальної заробітної плати. Чи є якісь шляхи оптимізувати витрати на оплату праці?».
– Звісно, карантинні обмеження, відсутність рекламодавців, падіння передплати ставлять редакції в складні фінансові умови. Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» встановлено розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня по 30 листопада 2021 року – 6000 грн., а з 1 грудня 2021 року – 6500 грн.
Для зменшення витрат на оплату праці можна вжити наступні заходи:
– здійснити перехід режиму роботи підприємства на неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Про такі зміни умов праці обов’язково повідомляють працівників не пізніше ніж за два місяці;
– провести скорочення штату чи чисельності. Як і в попередньому випадку, працівника необхідно попередити за два місяці та дотримуватися всіх приписів статей 42,43,49-2 Кодексу законів про працю України;
– для заощадження витрат на сплату ЄСВ можна прийняти на роботу зовнішніх сумісників. Зовнішній сумісник має основне місце роботи на іншому підприємстві (там, де зберігається трудова книжка), а у вашій редакції у нього буде місце роботи за сумісництвом. Відповідно до частини 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» обов’язок щодо визначення бази нарахування ЄСВ на рівні мінімальної зарплати діє лише за основним місцем роботи. Зовнішньому суміснику при нарахуванні заробітної плати ставки ЄСВ застосовуються до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру.
Наприклад, з досвіду деяких редакцій, в яких бухгалтер працював за сумісництвом, одним із засобів оптимізації витрат був перехід на обслуговування до суб’єкта підприємницької діяльності, який надає бухгалтерські послуги.
Важливим моментом при здійсненні заходів з оптимізації витрат на оплату праці є неухильне дотримання вимог Кодексу законів про працю і Податкового кодексу та правильне оформлення відповідних документів.
Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.
Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – akardynal@ukr.net