Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ. На запитання відповідає медіаюрист Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО. «В одній з консультацій згадувалася додаткова відпустка за роботу за комп’ютером. Чи можна отримати більш детальну інформацію про це?».
– Працівники, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах, у тому числі на персональних комп’ютерах, незалежно від займаної посади, і яким тривалість щорічної відпустки не визначена іншими нормативно-правовими актами, мають право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці. Пункт 1 частини 1 статті 8 Закону України «Про відпустки» передбачає надання щорічної додаткової відпустки окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням, або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, тривалістю до 35 календарних днів за Списком виробництв, робіт, професій і посад, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.
Право на додаткову відпустку працівників, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах, зазначено у пункті 58 підрозділу «Інші види виробництва» розділу ХХІІ «Загальні професії за всіма галузями господарства» Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 1997 р. N 1290). Тривалість додаткової відпустки – до чотирьох календарних днів. Така відпустка належить до щорічних відпусток і на неї поширюються всі інші правила надання щорічної відпустки.
Згідно частини 3 статті 9 Закону України «Про відпустки», до стажу роботи, що дає право на щорічні додаткові відпустки, зараховуються час фактичної роботи з особливим характером праці, якщо працівник зайнятий у цих умовах не менше половини тривалості робочого дня, встановленої для працівників даного виробництва, цеху, професії або посади. Таким чином для отримання додаткової відпустки необхідно, щоб працівник працював за комп’ютером не менше 50 відсотків свого робочого часу. Оскільки законодавством не визначено, у якій спосіб здійснюється облік відпрацьованого часу, роботодавець самостійно приймає рішення щодо проведення такого обліку.
Тривалість щорічної додаткової відпустки за роботу на комп’ютері може бути до 4 календарних днів. Конкретна тривалість відпустки встановлюється колективним або трудовим договором. Щорічні додаткові відпустки за особливий характер праці, передбачені законодавством, мають надаватися відповідним працівникам в обов’язковому порядку, у тому числі якщо колективний договір на підприємстві не укладено або в колективному договорі не встановлено гарантію щодо встановлення працівникам таких відпусток.
Консультації надаються в рамках виконання проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики».
Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – akardynal@ukr.net