Site icon Прес-клуб

Підприємці, аби отримати дозволи, звертаються до посередників, якими часто є самі чиновники, – соцдослідження

В середньому майже половина компаній (47%) вважають, що за останній рік процедура отримання дозволів на будівництво стала більш корумпованою. Також більшість (57%) отримувачів дозволів на операції із землею вважають, що рівень корупції в традиційній системі отримання дозволів збільшився за минулий рік. Про це сьогодні, 7 липня, на прес-конференції у Львові повідомила заступник директора дослідницької компанії «InMind» Надія Пірон, презентуючи результати соціологічного дослідження про стан корупції у сфері отримання документів дозвільного характеру на операції із землею та будівництвом.

На думку підприємців, згідно із соціологічними дослідженнями, між 2008 та 2009 роками рівень корупції в традиційній дозвільній системі значуще збільшився. В той же час, на відміну від традиційної системи, сприйняття рівня корупції серед користувачів Єдиних дозвільних центрів, значно зменшилося. Надія Пірон відзначила, що це є оптимістичним елементом соціологічного дослідження.

Також опитування показало, що в Україні зафіксовано значне збільшення досвіду корупції у традиційній дозвільній системі між минулим та теперішнім роками.

Частка компаній, які зверталися до традиційної дозвільної системи та стикались з корупцією, зросла на 8% (серед тих, хто отримував дозволи на будівництво) та на 6% (серед тих, хто отирмував дозволи на операції із землею у 2009 році).

Водночас досвід корупції серед компаній, які звернулися до ЄДЦ, значно зменшився: на 18% при отриманні дозволів на операції із землею та на 7% – при отриманні дозволів на будівництво.

Щодо видів корупції, то компанії стикаються із здирництвом, добровільними хабарями та персональними зв’язками (так званим кумівством чи «блатом»). Що стосується будівництва, то у традиційній системі отримання довзолів показник за рік майже не змінився:і з 32% виріс до 34%, натомість при Єдиній дозвільній системі здирництво суттєво зменшилося: із 17% у 2008 році до 6 % цього року.

Добровільні хабарі при будівництві впали як при отриманні дозволів традиційною системою, так і ЄДЦ. Персональні зв’язки при отриманні дозволів на будівництво за рік стали використовувати частіше, а при ЄДЦ – менше (13% у 2009 році у порівнянні із 26% у 2008 році).

«Ми бачимо, що при ЄДЦ показники усюди падають, що свідчить про ефективність його впровадження. Що стосується добровільних хабарів, то їх менше стали давати. За фінансової кризи є зменшення рівня бізнесових дій. Також люди збідніли і вже не так несуть. Натомість бачимо, що здирництво зросло», – прокоментувала Надія Пірон.

Водночас опитування показало, що підприємці за останній рік частіше стали користуватися послугами посередників: як при отриманні дозволів на будівництво, так і на операції із землею. В цілому частка компаній, яка вдавалася до послуг посередників в обох сферах цьогоріч збільшилася на 9%. За останній рік значно зросла (26%) частка компаній, що зверталися з метою отримання дозволів на будівництво, які вважають, що оплата послуг посередника включає у себе неофіційні платежі чиновникам. Цей показник дещо збільшився серед тих, хто отримував дозволи на земельні операції через посередників (на 9%).

Менеджер з досліджень та моніторингу проекту «Сприяння активній участі громадян у протидії корупції «Гідна Україна» Світлана Горна відзначила, що так званих посередників можна умовно подіоити на дві групи: це професійні фірми, які надають ці послуги, а також чиновники, наприклад, нижчого рангу, які зловживаючи своїм службовим становищем, надають певні послуги, враховуючи службове становище та власні зв’язки із метою збільшення власного доходу.

Довідка.

Опитування проводилося двома способами: і кількісне, і якісне. Кількісне дослідження було проведено серед компаній, які знаходяться у містах з населенням більше 100 000 осіб, які отримували дозволи на будівництво або операції із землею протягом двох останніх років. Дослідження проходило по всій Україні.

Також проводилося і якісне дослідження: глибинні інтерв’ю із представниками компаній, що отримували відповідні дозволи, та представниками органів влади, які ці дозволи видають. Загальна кількість опитаних у якісному дослідженні – 30 підприємців.

Сьогодні соціологи проводили презентацію порівняльного аналізу загальнонаціональних досліджень 2008-2009 років. Дослідження проводяться для порогової програми корпорації «Виклики тисячоліття». Дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, наданої через агентство США з міжнародного розвитку та корпорацію «Виклики тисячоліття».

У даному дослідженні корупцію визначають як зловживання владою органами влади, у тому числі співробітниками органів видачі дозволів, з метою отримання особистої вигоди. Корупція проявляється у тому, що посадовці вимагають або беруть хабар, подарунок чи послугу, використовують свій вплив для власної вигоди, упереджено ставляться до вирішення питання та зловживають родинними зв’язками або особистими контактами.

ZIK

Exit mobile version