Site icon Прес-клуб

Каплиця Боїмів та замки Львівщини можуть потрапити в приватні руки, – депутати

Завтра Львівська обласна рада має намір ухвалити рішення, за яким у власність облради перейдуть Олеський, Золочівський (Китайський палац) та Підгорецький замки, каплиця Боїмів, башта колишньої Свяходухівської церкви XVIII століття (музей Маркіяна Шашкевича) у Львові та оборонна вежа в П’ятничанах.

Перелічені споруди не входять до переліку об’єктів, які не підлягають приватизації. Через це виникає занепокоєння, чи не стануть вони чиєюсь приватною власністю.

Про це сьогодні, 9 жовтня, під час прес-конференції на тему: «Хто стане власником замків Львівщини і для чого голові обласної ради потрібен оновлений регламент?», яка відбулася у Львівському прес-клубі, заявила  народний депутат України з фракції «Самопоміч» Ірина Подоляк.

– Якщо Львівська обласна рада прийме у свою власність, то яка гарантія, що ці пам’ятки потім перейдуть у власність держави? І де гарантія, що вони потім не будуть перепродані чи ще щось інше, – ставить вона риторичні питання.

Нардеп вимагає, щоби в рішенні облради був пункт, який передбачає, що після того як ці обєкти будуть переведені у власність облради, вони автоматично переходять у власність держави. Наразі в тому проекті рішенні, який є у неї на руках, такого «запобіжника», який би не дозволяв передавати замки у приватні руки.

Народний депутат України вже встигла обговорити це питання з директором Львівської Національної галереї імені Бориса Возницького Тарасом Возняком.

– Директор мені сказав, що на час, коли він прийняв в своє управління галерею, правовстановлюючих документів на замки немає. Вони не можуть навіть укласти угоди про оренду, тому що немає правовстановлюючих документів. Тому він почав збирати всі юридичні документи, які би дали право успішно оперувати цими філіями. І зараз незрозуміло, у чиїй власності ці філії, у кого на балансі, і хто їх зобов’язаний фінансувати. Це – як жити без свідоцтва про народження або паспорта, – переповідає вона.

Тому Львівська облрада надала 200 тисяч гривень на те, аби упорядкувати всі документи.

Голова фракції «Самопоміч» у Львівській обласній раді Інна Свистун зауважила, що Львівська облрада останнім часом пропонує приватизацію способом викупу, а не через конкурс. І це стосується не тільки замків, а будь-якого комунального майна.

– Інформація про продаж майна недоступна широкому загалу. В результаті ми бачимо, як на конкурс приходять один чи два учасники, – вважає вона.

Готуючись до завтрашньої сесії Львівської обласної ради, Інна Свистун підняла державні реєстри і зауважила, що Олеський та Золочівський замки зареєстровані як державні. Власник – Міністерство культури України.

– Відповідно виникає питання: для чого нам рішення про прийняття у такого замку у власність області? – питає вона.

Принагідно Інна Свистун також нагадала, що понад 500 квадратних метрів у Золочівському замку вже належить приватному власникові – ТОВ «АЙПІЄ-Л». Там зараз розташовані ресторан, магазин і туалети. А п’ять гектарів землі довкола ще належать державі.

Нардеп Ірина Подоляк запропонувала тимчасовий вихід з цієї ситуації – почекати певний час та не голосувати за цю ухвалу Львівської обласної ради. 

– Зараз міністерство економіки та уряд працюють на новим законом про концесію, оскільки старий не відповідає сучасним вимогам. Новий закон буде регулювати умови, за якими передаватимуть у концесію великі об’єкти інфраструктури. Громадянам України має бути байдуже, кому належить той чи інший об’єкт культурної спадщини. Але громадяни України зацікавлені,  щоби ці обєкти зберігалися та утримувалися в належному стані, щоби вони реставрувалися, не руйнувалися. Щоби було чітко визначено, хто є власником майна, хто відповідальний за утримання. І щоби звичайні громадяни мали доступ до цих об’єктів. Зовсім не хочеться, щоби, наприклад, замки, потрапили у приватні руки, які би обмежили доступ громадян до них, – каже Ірина Подоляк.

Її колеги з фракції «Самопоміч» у Львівській обласній раді вважають, що за таке рішення голосувати не можна.

Exit mobile version