Site icon Прес-клуб

Юридичні консультації з питань роздержавлення ЗМІ. Як здійснити виділ редакції з комунального підприємства?

На запитання відповідає юрист проекту Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО. “Як здійснити виділ редакції газети з комунального підприємства, що здійснює кілька видів діяльності (газета, радіо, телебачення)?” Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, засновником вашого комунального підприємства є міська рада. Якщо при реформуванні редакції як юридичної особи рада приймала б рішення про припинення комунального підприємства шляхом перетворення і про вихід із складу його засновників, а трудовий колектив приймав рішення про створення підприємства-правонаступника, то у випадку виділення процедура дещо складніша.

В Законі України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» передбачено, хоч і в некоректній формі, тільки перетворення (пункт 2 частини 1 статті 3 Закону). Перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми, за результатами якої до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов’язки попередньої юридичної особи (ст. 108 ЦК України). Виділ же, згідно ст. 109 Цивільного кодексу України, це «перехід за розподільчим балансом частини майна, прав та обов’язків юридичної особи до однієї або кількох створюваних нових юридичних осіб». На відміну від перетворення реорганізовуване комунальне підприємство не припиняється. Про виділ, а відтак і про створення нової юридичної особи, рішення приймається власником (у вашому випадку радою). Створити приватне підприємство рада не може, бо воно створюється виключно на основі приватної власності (ст.113 ГК України). Створення товариства з обмеженою відповідальністю можливе, якщо при формуванні статутного капіталу не будуть порушені обмеження, передбачені ст. 13 Закону України «Про господарські товариства»: «забороняється використовувати   для  формування  статутного (складеного) капіталу господарського  товариства  бюджетні  кошти, кошти,  одержані в кредит та під заставу, векселі, майно державних (комунальних)  підприємств,  яке  відповідно  до  закону  (рішення органу  місцевого  самоврядування)  не  підлягає приватизації,  та майно,  що перебуває в оперативному управлінні бюджетних  установ, якщо інше не передбачено законом». Рада не може прийняти рішення про створення товариства, де засновниками були б фізичні особи –трудовий колектив редакції, це за межами її компетенції. Створення товариства шляхом виділення було б найпростішою процедурою, але послідуючий вихід ради з засновників товариства і вступ до їх складу трудового колективу повинні бути оформлені відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань». Пункт 10 частини четвертої статті 17 цього Закону передбачає подання державному реєстратору: «…договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи… …- у разі внесення змін, пов’язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи;». А такий перехід не відповідає ні законодавству про приватизацію, ні Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації».

Тому єдиним виходом вбачається створення шляхом виділення комунального підприємства – редакції  з послідуючим його реформуванням відповідно до Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації». Процедура перетворення є за цим посиланням: http://pressclub.te.ua/%d1%80%d0%be%d0%b7%d0%b4%d0%b5%d1%80%d0%b6%d0%b0%d0%b2%d0%bb%d0%b5%d0%bd%d0%bd%d1%8f-%d0%b7%d0%bc%d1%96/%d1%8e%d1%80%d0%b8%d0%b4%d0%b8%d1%87%d0%bd%d1%96-%d0%ba%d0%be%d0%bd%d1%81%d1%83%d0%bb%d1%8c%d1%82%d0%b0%d1%86%d1%96%d1%97-%d0%b7-%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0%d0%bd%d1%8c-%d1%80%d0%be%d0%b7%d0%b4%d0%b5-44/#more-24847

   Процедури реорганізації – перетворення і виділу ідентичні крім двох моментів:

1) при перетворенні приймається рішення про припинення шляхом перетворення, при виділі – рішення про створення шляхом виділу;

2) при перетворенні складається передавальний акт, при виділі –розподільчий баланс.

Увага! До закінчення реформування залишилося сім місяців, за які провести процедури виділу і подальшого перетворення теоретично можливо, але слід врахувати, що більшість етапів залежить від рішень ради, тож часу може і не вистачити.

   Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Комплексна підтримка друкованих ЗМІ різних регіонів України в процесі роздержавлення та налагодження їх самостійної діяльності» при підтримці “Українського медійного проекту” (У-Медіа), що реалізується Інтерньюз в Україні та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

   Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – akardynal@ukr.net

Exit mobile version