Site icon Прес-клуб

Газові мережі в будинках не обслуговують уже рік

Зміни в законодавстві щодо техобслуговування внутрішньобудинкових газових мереж

За перше півріччя цього року у Львівській області від несправності газових мереж постраждало 135 осіб. 12 з них загинуло. До порівняння, у 2016 році ПАТ «Львівгаз» зафіксував 134 постраждалих за цілий рік і з них померли троє.

Така статистика прозвучала сьогодні, 23 липня, під час круглого столу на тему:  «Зміни в законодавстві щодо технічного обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж», який відбувся у Львівському пресклубі.

Як стало відомо, вже майже рік газові мережі в багатоквартирних будинках ніхто не обслуговує, що загрожує безпеці мешканців. 

Голова правління ПАТ «Львівгаз» Юрій Войсович, нагадав, що в Україні відбувається імплементація європейського законодавства. 

– Це стосується, в тому числі, і газового напрямку. Через це в певні законодавчі акти були внесені зміни. І ми, як організація, яка обслуговує газові мережі вже понад сто років, хотіли би виступити порадником – як в цій ситуації краще діяти, – говорить він. 

Адвокат Микола Шиян пояснив, що в червні 2018 року став чинним Закон України «Про житлово-комунальні послуги. І якщо до того часу загальнобудинковими мережами опікувалися жеки, то зараз ці мережі покинуті напризволяще. 

– З червня 2018 року мешканці отримали право самостійно визначати свої витрати на обслуговування будинку. І мешканці, розподіляючи загальнобудинкові витрати, не завжди виділяють їх саме на нагальні потреби. Вони забувають, що загальнобудинкові мережі – це спільна власність усіх мешканців будинку, за обслуговування яких вони повинні платити, – каже юрист. 

За його словами, закон також передбачає, що обслуговувати ці мережі повинна  спеціалізована ліцензована газова компанія. А для цього їм треба укласти договір з такою компанією. 

Головний інженер ПАТ «Львівгаз» Богдан Гук вважає, що співвласники багатоквартирних будинків, нехтуючи укладенням договорів, наражають себе, свої родини та своїх сусідів на небезпеку. 

– Більшість ОСББ не уклали договори зі спеціалізованими газовими компаніями. Зрештою, такою компанією не обов’язково може бути тільки «Львівгаз». Це може бути будь яка організація, яка має на це відповідні ліцензії. Проте, коли працівники ПАТ «Львівгаз» обслуговували газові в мережі в середині будинків, то вони ще й проводили інструктажі з мешканцями. Людина раз на рік отримувала інструкції – як безпечно користуватися газовими приладами. Зараз цього ніхто не робить, – зазначив він. 

Заступник начальника відділу нагляду на виробництві і на об’єктах  підвищеної безпеки головного управління Держпраці Львівської області Ігор Волков зауважив, що щоразу, коли в будинках стаються надзвичайні події, то їхня організація проводить розслідування. 

– За 2019 рік у нас є 12 нещасних випадків, пов’язаних з використанням газу в побуті, в яких постраждала 31 особа, з них 19 – загинуло. Серед тих 19 загиблих – троє дітей. 12 випадків – це у всій Львівській області. З них десять – у самому Львові. За перше півріччя 2018 року ми розслідували п’ять нещасних випадків, в яких було дев’ять постраждалих та сім смертей. Як бачите, є збільшення в 2-2,5 рази, – говорить він. І також додає, що у всіх цьогорічних випадках фахівці Держпраці зауважували, що співвласники багатоповерхових будинків не укладали договорів з газовими компаніями на обслуговування газових мереж. 

Начальник управління департаменту житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації Тарас Зозуля каже, що у Львівській області є 18 тисяч 770 житлових багатоквартирних будинків.

– Зараз мешканці повинні визначитися з формою управління – ОСББ, управляюча компанія чи щось інше. І зараз часто піднімається питання складових тарифів. Часто мешканці не знають, що є важливим, а що – не дуже. І можуть витрачати кошти на те, що може й почекати. З газовими мережами – не жартують, – зауважив він.

Начальник відділу технічного обслуговування ПАТ «Львівгаз» Богдан Кузь додав, що з вищезгаданих понад 18-ти тисяч житлових багатоквартирних будинків лише 260-270 будинків уклади договори з газовиками. 

– Ми підрахували, що за обслуговування мереж одна квартира в рік буде сплачувати, умовно, від 70 гривень. За ці кошти мешканці отримують огляд газових мереж, випробовування на герметичність та щільність і ліквідацію усіх витоків, – каже він. І не радить економити на власному житті. 

Під час круглого столу представники ОСББ поскаржилися, що не отримали від жеків жодної технічної документації та не знають, де ті мережі в будинку проходять і в якому вони стані. З’ясувалося, що така документація є в архівах ПАТ «Львівгаз» і представники підприємства готові безкоштовно викопіювати її та передати ОСББ. 

Представник Асоціації менеджерів та управителів житловою нерухомістю Андрій Бурий нагадав про правові колізії, коли два закони, за якими проводять свою діяльність ОСББ, взаємозаперечують один одного.

– Так, у статті 1 закону Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку вказано що входить до спільного майна багатоквартирного будинку.  Це також і різного роду електро, водо, тепло та газові мережі, які знаходяться в місцях загального користування. Але якщо Закон про житлово-комунальні послуги передбачає, що на послуги тепло чи водопостачання можна  укласти  як індивідуальний, так і колективний договір, то на газопостачання – лише індивідуальний договір. То тоді хто в даному випадку повинен забезпечувати утримання загальнобудинкових мереж будинку?  

Юрист ПАТ «Львівгаз» Микола Шиян порадив управлінцям та керівникам ОСББ проводити роз’яснювальну роботу з мешканцями, аби вони укладали угоди з ПАТ «Львівгаз». А ось повноваження щодо обслуговування передавали ОСББ на загальних зборах або записали це в статуті.

– До прикладу, є газовий стояк на три квартири. Ані юридично, ані технічно його розділити на три частини неможливо. Його або обслуговують весь, або не обслуговують взагалі, –  говорить голова правління ПАТ «Львівгаз» Юрій Войсович. 

Представник Асоціації менеджерів та управителів житловою нерухомістю Андрій Бурий нагадав про правові колізії, коли два закони, за якими працюють ОСББ, взаємозаперечують один одного.

– У статті 1 закону «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» вказано, що входить до спільного майна багатоквартирного будинку. Це також і різного роду електро-, водо-, тепло- та газові мережі, які знаходяться у місцях загального користування. Але якщо Закон України «Про житлово-комунальні послуги» передбачає, що на послуги тепло- чи водопостачання можна укласти як індивідуальний, так і колективний договір, то на газопостачання – лише індивідуальний договір. То тоді, хто в даному випадку повинен забезпечувати утримання загальнобудинкових мереж будинку?  

Юрист ПАТ «Львівгаз» Микола Шиян порадив управлінцям та керівникам ОСББ проводити роз’яснювальну роботу з мешканцями, аби вони укладали угоди з ПАТ «Львівгаз». А ось повноваження щодо обслуговування передавали ОСББ на загальних зборах або записали це в статуті.

– До прикладу, є газовий стояк на три квартири. Ані юридично, ані технічно його розділити на три частини неможливо. Його або обслуговують весь, або не обслуговують взагалі, –  говорить голова правління ПАТ «Львівгаз» Юрій Войсович. 

Exit mobile version