Прес-клуб лого

Довідка про проект

«Громадський контроль за дотриманням прав ЗМІ і громади на доступ до публічної інформації Львівської облдержадміністрації, обласної і міської рад. Експертний моніторинг з елементами журналістського розслідування». 

Закон «Про доступ до публічної інформації», який набрав чинності у квітні 2011 року, ще не зробив місцеву владу більш відкритою для ЗМІ і суспільства.

Суть проекту –  в організації щотижневого моніторингу офіційних  веб-сайтів Львівської облдержадміністрації, обласної і міської рад, інтернет-мережі, ЗМІ для виявлення і оприлюднення всіх розпорядчих документів влади, що належать до категорій пасивного та активного публічного поширення. Партнерами Прес-клубу стануть структурні підрозділи і посадові особи, які відповідають за виконання положень Закону у Львівській облдержадміністрації, обласній та міській радах. Співпраця з ними запустить в дію механізм систематичного ознайомлення громадськості, насамперед, через ЗМІ, з найважливішими рішеннями місцевої влади.  

Для оприлюднення нормативно-правових актів Прес-клуб буде використовувати, зокрема, такі механізми: 

- подання офіційних  щотижневих запитів у структурні підрозділи місцевої влади, які відповідають за виконання Закону; 

- зіставлення порядку денного засідань сесії, колегії, виконкому, комісії, громадського слухання з підсумковими документами, які мають бути упродовж 5 днів оприлюднені на сайті органу влади або в інший законний спосіб; 

- аналіз оприлюднюваних реєстрів документів за порядковими номерами та їх датами:  

- моніторинг публічних повідомлень, зокрема, виступів депутатів або громадян, про виконання неоприлюдненого раніше рішення чи розпорядження влади. 

Одержані (виявлені) документи будуть систематично оприлюднюватися на спеціально створеній для цього сторінці Прес-клубу, на акаунтах Прес-клубу в соціальних мережах Facebook, Twitter, Google+ та розсилатися адресно усім ЗМІ та журналістам регіону. Особливий акцент буде зроблено на найбільш актуальних і резонансних документах (рішеннях), що стосуються політичної, соціально-економічної ситуацій, охорони здоров’я і довкілля, освіти і культури.  

За підсумками моніторингу  двічі на місяць будуть організовані засідання Прес-клубу на теми контролю і проблем доступу ЗМІ та громади до публічної інформації. Учасниками цих заходів у Прес-клубі будуть представники влади, депутати обласної та міської рад, керівники ЗМІ та ГО.

Для максимально об’єктивного висвітлення і поширення матеріалів цього обговорення серед різних цільових аудиторій будуть організовані он-лайн трансляції на сайті Прес-клубу, порталі «Щоденний Львів» та в соціальній мережі YouTube - з подальшим архівуванням і розміщенням лінків у Facebook, Twitter, Google+.

Обговорення відеоматеріалів засідань Прес-клубу триватиме впродовж всього терміну проекту, а Прес-клуб розміщуватиме посилання на своєму сайті та в соціальних мережах на матеріали ЗМІ на цю тематику. Такий механізим роботи збільшуватиме аудиторію, для якої призначені ці документи. 

У підсумку буде створено «Інтернет-каталог найбільш актуальних і резонансних розпорядчих документів ЛОДА, обласної та міської рад». 

Журналісти, які отримуватимуть оприлюднені під час моніторингу розпорядчі документи, зможуть використати їх для написання резонансних матеріалів.

Аналізуючи моніторинг запитів/відповідей згідно із законом «Про доступ до публічної інформації», буде з’ясовано підходи, за якими держустанови використовуватимуть закон «Про захист персональних даних» при наданні/ не наданні відповідей.   

У підсумку проекту  мають бути напрацьовані постійно діючі  механізми практичної організації виконання Закону України «Про доступ до публічної інформації» в органах державної влади і місцевого самоврядування,  налагодження двостороннього діалогу між владою та ЗМІ й громадськістю, які допоможуть і тематично розширити інформування суспільства, і поліпшити його якісно. А це сприятиме підвищенню рівня довіри населення до органів місцевої влади та самоврядування. 

Запити від Прес-клубу до влади

Відеозасідання

ЗМІ про проект

Відео+TV